Mintha az Európai Uniós forrás pusztán a kis- és közép vállalati szektor kiváltsága lenne - a GKI Gazdaságkutató Zrt. 2011-es felmérésének eredménye legalábbis erre utal: a nagyvállalatok kevésbé ismerik az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) pályázatait, és a pályázati hajlandóságuk is átlagon aluli. De az összes hazai vállalkozást létszám alapján 63 százalékban reprezentáló felmérés adatai szerint az össz-pályázati hajlandóság sem mutat kedvezőbb képet, hiszen a válaszadó cégek 91 százaléka 2011 első felében nem nyújtott be pályázatot, és 78,3 százalékuk nem is tervezte, hogy a későbbiekben pályázna uniós forrásra. Ágazatok szerint különösen elenyésző a pályázatok ismertsége a szállítmányozás, raktározás, posta, távközlés ágazatban és a pénzügyi szektorban. Pedig megérné pályázni - a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a beadott pályázatok több mint 50 százalékát pozitívan bírálta el - áll a tanácsadó cég közleményében.
Tájékozatlanok, tartanak a lassú bürokratikus folyamatoktól, a felvállalandó kötöttségektől, lebénítja őket a többlépcsős egyeztetési-döntési folyamat - sorolja a nagyvállalatok legfőbb kifogásai, amikor az ÚSZT még rendelkezésre álló közel 5500 milliárd forintnyi forrására nem pályáznak - mutat rá az M27 Absolvo. Kasza Viktor, a cég pályázati és projektmenedzsment szakértője ugyanakkor gyakorinak véli azt is, hogy a pályázati felhívások nem egyértelműek, így a vállalatvezetők már azt is nehezen döntik el, hogy az adott kiírás megfelel-e a cég vagy az adott projekt számára.
Nagyságukból adódóan a beruházásaik is összetettebbek, így ha nem előre terveznek, akkor a lehetőségektől is eleshetnek - figyelmeztet a szakember. Várhatóan 2013 végéig érhető el a 7 évre rendelkezésre bocsátott 8200 milliárd forintos keret még rendelkezésre álló része, éppen ezért, amelyik cég még élne a lehetőséggel forrásigénye miatt, annak már most bele kell kalkulálnia a jövő évi büdzsébe a pályázati folyamatot.
A cégeknek beruházásaik tervezésekor mindenképp érdemes számba venniük egy adott projekt külső finanszírozási lehetőségeit is, hiszen a nagyvállalatok ma is több kedvező forrás közül választhatnak. "A k+f tevékenységre és innovatív termékfejlesztésre szánt támogatások keretében például lehetőség van infrastrukturális beruházások és gépbeszerzések segítésére. A legutóbbi kiírások pedig már a legnagyobb, több milliárd forintos projekteket is támogatják" - emeli ki a szakember.