A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Áprilisban az előzetes becsléssel megegyezően 3,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az egy évvel korábbival összevetve − derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján kedden megjelent, felülvizsgált részletes adatokból. Az élelmiszer-vásárlások naptárhatással kiigazított volumene 3,1 százalékkal nőtt az előzetesen közölt 3,3 százalékkal szemben, a nem élelmiszer jellegű áruk vásárlása pedig stagnálás helyett 0,2 százalékkal csökkent, az üzemanyag-forgalom viszont az előzetesen jelzett 6,3 százaléknál is jobban, 6,5 százalékkal nőtt.

Az áprilisi, túl jó gyorsadat szemet szúrt a kiskereskedelemben, a most közzétett kiigazítatlan adatok tükrében nem véletlenül. Az Országos Kereskedelmi Szövetség közleménye szerint a KSH június 25-i adatközlése a nyers (kiigazítatlan) adatokat tekintve már mást mutat, mindössze 0,7 százalék az áprilisi növekedés. Az üzemanyagok 6,5 százalékos megugrását leszámítva ugyanakkor 0,8 százalékkal csökkent a forgalmi volumen, hozzáadva az iparcikkek forgalmának visszaesését.

A közzétett adatok szerint az élelmiszerpiac az év eleji gyengébb indítást követően márciusban túllépte az előző évi szintet, de áprilisban ismét elmaradt attól − nagyjából 2 százalékkal. Az iparcikkeladások szintje hosszú idő után elérte az előző év azonos hónapjának volumenét. Az üzemanyagok fogyasztása ugyanakkor alaposan felhúzta a mérleget − nem csak a kiigazítatlan, a kiigazított adatoknál is. Ez egyértelműen a húsvétnak köszönhető.

Van ok azért az aggodalomra

A kereskedelmi szövetség szerint a 2013. évi kilátásokat több folyamat befolyásolja. A reálkeresetek az alacsony infláció miatt előreláthatóan 2 százalékkal nőhetnek. A legkisebb kereseteket jelentő minimálbérek, továbbá a nyugdíjak is több mint 5 százalékkal nagyobbak az előző évinél, ami mennyiségben számolva az átlagnál több megvásárolható árucikket jelent.

Aggodalomra ad okot, hogy a költségvetési kimutatások szerint a fogyasztáshoz kapcsolt adóbevételek (például áfa) elmaradtak a tavalyi szinttől. Aggodalomra ad okot az is, hogy a második félévben belépő útdíjrendszer egyes nagy forgalmú élelmiszerek költségeit növelheti. Súlyos veszélyeket rejt magában a júliustól induló új trafikrendszer is, ami elsősorban a kistelepüléseken tehet tönkre élelmiszerüzleteket.

Összességében a jelenlegi információk alapján a fogyasztás elérheti, egyes területeken némileg túl is lépheti az előző évi szintet − a szövetség szerint.