Egy év alatt 4,9 százalékkal 1419,5 milliárd forintra bővült az integrált takarékszövetkezetek mérlegfőösszege - adta hírül az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ). A takarékok első háromnegyed évi adatai szerint a betétek 4,4 százalékos bővüléssel 1172,1 milliárd forintra emelkedtek.
A betéteken belül a vállalkozói megtakarítások ugyan nagyobb ütemben gyarapodtak, mint a lakosságiak, ám a több mint 10 százalékos bővülés eredményeképpen 119,7 milliárd forintra hízott forrás továbbra is csak a betétek tizedét teszi ki. A számítások szerint a lakossági oldalon alig 36,5 milliárd forintot tudtak tavaly szeptember óta behúzni a takarékok, ami 3,6 százalékos bővülésnek felel meg.
A takarékoknál is bukóban a hitelállomány: a nettó, azaz értékvesztéssel korrigált 585,6 milliárd forintos érték viszont csak 1,35 százalékkal marad alul a tavaly szeptemberi szinttől, ráadásul a vállalati hitelállomány 3,5 százalékkal, 233 milliárd forintra bővülni is tudott. A lakossági hitelek - nettó értéken számítva - az egy évvel korábbi szint 94 százalékát érték el szeptember végén, amit az OTSZ a nehéz gazdasági helyzet miatti lanyha hitelkereslettel, a takarékok fő ügyfélkörének számító vidéki lakosság érdemben nem javuló jövedelmi helyzetével és a növekvő kockázatok miatt képzett értékvesztéssel magyaráz.
Az utolsó negyedév lesz a döntő
Az OTSZ közleménye szerint a kihelyezések idei alakulása szempontjából kulcsfontosságú lesz az utolsó negyedév, a devizahitel-kiváltásra kínált forinthitelezés felfutása ugyanis jelentősen módosíthatja a szeptember végi adatokat. (Ugyanakkor a PSZÁF rendelkezésére álló adatai szerint október végéig a takarékok sem vitézkedtek a kiváltó hitelek terén: mindössze 64 ilyen tranzakciót jelentettek a felügyeletnek 379 millió forint értékben.)
Az adat fényében kissé meglepő, hogy október végén már arról lehetett hallani, hogy a takarékok leállnak a kiváltó kölcsönökkel - még akkor is, ha az igények a tranzakcióknál minden bizonnyal jóval magasabbak voltak. Már csak azért is, mert a jelenlegi közlemény idézi Varga Antalt, az OTSZ főtitkárát, aki szerint "a további hitelbővüléshez megfelelő hátteret ad, hogy az összes betét több mint 500 milliárd forinttal meghaladja a hitelek összegét". Igaz, a szakember azt is hozzáteszi, hogy "a kihelyezéseknél a takarékoknak betéteseik biztonságát szem előtt tartva megfelelő óvatossággal kell eljárniuk".
A szövetkezeti szektor szeptember végi adózás előtti eredménye 7,4 milliárd forint, ami 25 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. A szövetségbe tömörült takarékok összesített saját tőkéje szeptember végén 113,3 milliárd forint volt, 8,6 százalékkal magasabb mint egy éve.
Az utolsó negyedévben a növekvő kihelyezések alapján az OTSZ éves szinten mintegy 10 milliárd forintra rúgó adózás előtti eredményt prognosztizál a szektorban, s a jelenlegi 5 százalékról tovább nőhet a mérlegfőösszeg-arányosan számolt piaci rész is.