Jelenleg nem kaphat adószámot, és így nem működhet az a gazdasági társaság, amelynek a vezető tisztviselője korábban - egy másik cégnél - jelentős adó- és vámtartozást halmozott fel. Ez 180 napon át fennálló 15 millió forintos tartozást jelent, kivéve a legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező cégeket, ahol a felhalmozott köztartozás 30 millió forint lehet. Szintén kizárja az adószám kiadását az, ha az új cég 50 százalék feletti tulajdonosa halmozott fel hasonló nagyságú köztartozást.

A Lázár János fideszes képviselő által benyújtott törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy ha többségi állami tulajdonú cég vezető tisztségviselőjének - illetve többségi tulajdonjoggal rendelkező tagjának (tulajdonosának) - köztartozása miatt nem kaphat adószámot a társaság, akkor az illető személy 8 napon belül kérhesse az adóhatóságtól határozata megváltoztatását. Az adóhatóság visszavonja az adószám kiadását megtagadó határozatát, és kiadja az adószámot.

A hatályos szabályok szerint, aki felszámolásba vitt korábban egy céget (vezető tisztségviselő, többségi tulajdonos) vagy a cégét megszüntetési eljárás során törölték a cégnyilvántartásból (például, ha a cég és ügyvezető elérhetetlen a székhelyén, illetve a lakóhelyén, közhiteles nyilvántartásokban nem lelhető fel adat a cég vagyonára, ingatlanára vonatkozóan) azt a bíróság eltiltja attól, hogy öt évig vezető tisztségviselő, vagy pedig többségi tulajdonos legyen másik cégben. A javaslat szerint ezt a szabályt sem kell alkalmazni az állami cégekre.

A javaslat benyújtója a törvényjavaslat indoklásában azzal érvel, hogy a jogalkotó célja a csalárd cégalapítás megakadályozása volt. Márpedig az államnál az ilyen szándék "fel sem merülhet", így azt ki kell venni a vonatkozó szabályok alól.

Az állam nevében tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vagy az egészségügyi intézményeket is átvevő Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) sem tudná a feladatait ellátni. Így nem szerezhetne gazdasági társaságban 50 százalék feletti tulajdoni hányadot, illetve nem vehetné közvetlen kezelésbe - jelenleg a vagyonkezelésében lévő - gazdasági társaság többségi részesedését - áll az indokolásban.