Az elmaradt tűzijáték nem érintette érzékenyen a vendéglátóipart
A vártnál kevésbé érintette a fővárosi vendéglátóipart a tűzijáték elmaradása, az éttermek és szórakozóhelyek inkább az elmúlt napok időjárását sínylették meg. Az árvíz legnagyobb vesztese a Mahart-csoport, amelynek több száz millió forint értékű kára és elmaradt haszna keletkezett.
Az előzetes számítások szerint 17,5 millió forint bevételtől esett el a Mahart Passnave Személyhajózási Kft. az elmaradt augusztus 20-i rendezvények – köztük a tűzijáték – miatt. A cégnek az árvíz miatt az év legkeresettebb budapesti hajós rendezvényéről kellett lemondania – mondta lapunknak Horváth Emil, a társaság ügyvezető igazgatója. A cégek általában az augusztusi rendezvény előtt egy évvel megrendelik a hajót; az idei eseményre a Passnave mind a négy nagy, valamint 12 kis hajót, illetve a három jachtot bérbe adta. További bevételkiesést szenvedett el a hajózási társaság amiatt is, hogy az idei Forma–1-es futam előtt a csapatok azon részének, amely a vízen szokta tartani a futamhoz kapcsolódó rendezvényeit – például a sajtótájékoztatókat –, ezúttal a szárazföldet kellett választania. Az augusztusi árvíz tehát igen érzékenyen érintette a hajózási céget, amelynek pedig általában ez a hónap a legkedvezőbb.
Somlóvári László, a Mahart vezérigazgatója arról tájékoztatta lapunkat, hogy – bár csak péntekre várható az árvízi károk összesítése – előreláthatóan 200 millió forintot meghaladó kára keletkezett a cégcsoportnak. A magas vízállás miatt a személyhajózás mellett ugyanis a dunai áruszállítás és a csepeli Szabadkikötőben az ehhez kapcsolódó áruátrakás is szünetelt. A vezérigazgató szerint az egy—három hetes fennakadás után a megrendelők továbbra is hajón kívánják elszállíttatni áruikat, az viszont előfordulhat, hogy miután mindenki egyszerre akarja elfuvaroztatni áruját – s ebbe bekapcsolódhatnak a Magyarországon rekedt más nemzetiségű hajók is – az áru egy része így mégis elkerülhet a Maharttól. (A társaság ezt már bekalkulálta az említett 200 millió forintos veszteségbe). Az elmaradt bevétel, illetve haszon mellett fizikai kár is érte a Mahart-csoportot, ezek között említette Somlóvári a fővárosban lévő hajójavítót vagy a Szabadkikötőt, de ezek mellett a vidéki telepeken is gondot okozott az árvíz. Enyhítheti a cégcsoport kárát a biztosítás; a Mahart ugyan biztosította árvíz ellen ezeket a telepeket, a biztosítókkal azonban csak ezt követően kezdődnek meg a tárgyalások.
A Danubius Rt.-nek nem okozott érzékelhető veszteséget az árvíz és az elmaradt tűzijáték, ez utóbbi ugyanis inkább a magyarok számára és nem a szállodák vendégkörének jelent látványosságot – mondta lapunknak Deák Imre vezérigazgató-helyettes. Az ünnep idején a – két margitszigeti szállodával is rendelkező – társaság idei budapesti foglaltsága csak minimálisan maradt el a tavalyitól, s az árvíz miatt nem kellett lemondaniuk vendégeket. A szálloda dolgozói mindvégig készültségben voltak, s arra is számítottak, hogy esetleg ki kell költöztetni a vendégeket ezekből a szállodákból, de erre végül nem került sor. A prágai árvíz valamelyest még a Danubius malmára is hajtotta a vizet, a cseh fővárosba továbbutazni akarók ugyanis meghosszabbították magyarországi tartózkodásukat.
A Duna-korzón a kereskedők nem a füstbe ment tűzijáték okozta esetleges bevételkiesésre, sokkal inkább az elmúlt hetek rossz időjárása miatti alacsony vendégszámra panaszkodtak – tudtuk meg a Schgourmand Kft. által működtetett Dunacorso étterem üzletvezetőjétől. A pesti oldalon inkább a hajón működő éttermek szenvedtek károkat, az árvíz ugyanis megközelíthetetlenné tette a legtöbb Dunán működő vendéglátóegységet. Ezt a Margit híd pesti lábánál álló Colombus Caféban is megerősítették, ahol egyébként a telefonálás is gondot okoz. Pontos felmérést még nem készítettek a károkról, így arról sem tudtak beszámolni, mekkora bevételkiesést okozott az árvíz. Várhatóan hétvégére vonul el az ár, akkor tudják a károkat felmérni, s csak azt követően nyithatnak ki az éttermek. A többi hajón, így például a Vénhajó étteremben és a Marco Polón szintén akadozik az áramellátás, s a telefonok sem működnek.
Kérdéses, hogy mi lesz a fővárosi önkormányzat által kiadott területbérleti engedélyekkel, amelyeket kifejezetten az augusztus 20-i ünnepségre adtak ki kereskedőknek. Varga Péter, az önkormányzat vagyongazdálkodási osztályvezetője lapunknak elmondta, hogy tőlük elsősorban a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kért területfoglalási engedélyeket rendezvényeire. A színhelyeken megjelenő árusok főként a MeH-től kérhettek árusítási engedélyt, ám szerinte az ilyen eseményeken sokan engedély nélkül árusítanak. Lapunk munkatársainak tapasztalatai szerint bár az idei augusztus 20-i Duna-parti rendezvényeken a szokott tömeg töredéke jelent csak meg, ám így is jelentős forgalmat generáltak az árusoknak. A rendezvények egy része – így a koncertek – nem maradtak el, s a délelőtti légiparádé elhalasztása sem szegte kedvét a mulatni vágyóknak. A Lánchíd budai oldalán jelentős volt a tömeg, parkolót például egyáltalán nem lehetett találni.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.