A Napi Gazdaság keddi számának cikke

Az építőipar az egyik legnagyobb vesztese a válságnak, a krízis ugyanis erősítette a 2007 elejétől tapasztalható ágazati recessziót − állapította meg az ágazat fő problémáit górcső alá vevő ÉVOSZ-elemzés, amelyet a szövetség eljuttatott az építésügyért felelős döntéshozóknak. Becslések szerint a lánctartozás mértéke 2011 végén 400 milliárd forintot tett ki, amelynek a fele a szövetség szerint valószínűleg sohasem lesz kifizetve az adós eltűnése, tönkremenetele miatt, valamint a 3−5 évig elhúzódó gazdasági perek okán.

Magyarországon az építési ágazatban az árbevétel-arányos nyereség 1−2 százalék között mozog, a vállalkozásoknak nincs pénzügyi tartaléka, a likviditási helyzetük tragikus. A szövetség szerint a pénztelenség és a közbeszerzési piacon kialakult irreálisan alacsony árak a minőségi igényszintek csökkenéséhez, a minőségi problémák és a kivitelezési határidők növekedéséhez vezetnek. Az uniós forrásból is finanszírozott létesítményeknél a kivitelezők pénzhez jutása elhúzódik. Az elemzés szerint az előző 3-4 év jogszabályváltozásai az elvárt eredményeket egyelőre nem hozták. Nem gyorsult a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások előkészítése sem.

A szervezet pénzt nem igénylő megoldási javaslatcsomagot is összeállított. Eszerint a beruházási piac élénkítése érdekében hároméves nemzetgazdasági költségvetési keretszámok kialakítása alapján jogszabályi elkötelezettséget szorgalmaznak a kiszámíthatóságért. Kiemelik az uniós pénzek gyorsabb lehívását. Sürgetik a középületek energiahatékonyságát javító országos program elfogadását és megvalósítását, s szükségesnek tartják az építési vállalkozások külföldre jutását támogató, az építési export elősegítését szolgáló kormányzati program készítését.

Súlyponti kérdés az ágazat számára a feltétel nélküli bankgarancia megtiltása, ehelyett a feltételekhez kötött, kötelezően elrendelt garanciarendszer mellett voksol az ÉVOSZ. Mind a teljesítési, mind a jóteljesítési garanciát öt százalékban maximálnák. Támogatnák az elvégzett munkán alapuló díjkövetelés mértékéig megengedő jelzálogjog-bejegyzést a megrendelő tulajdonában lévő telek- és lakóingatlanokra.

Kép: Napi grafikonok

A szövetség a gazdasági perek gyorsítását, állami tulajdonú faktoráló intézmény létrehozását sürgeti, a közbeszerzéseknél a kötelező előleg bevezetését javasolja, az irreálisan alacsony áron történő szerződéskötés tilalmával együtt. Ismét hangsúlyozzák a fedezetkezelő alkalmatlanságát, az intézmény hatályon kívül helyezését. Az ÉVOSZ szerint a lakásépítés fellendítésére tett erőfeszítések csak akkor hatásosak, ha minimum 8-10 évre kiszámítható környezettel és elegendő forrással járnak.

Tarthatatlan, hogy az elmúlt években az építőipari cégektől évente befolyt 6-7 milliárd forint szakképzési hozzájárulásnak csak 10-15 százalékát forgatták vissza ténylegesen az építőipari szakmák oktatására − véli a szervezet. Az EU-ban működő építőipari paritásos alapok mintájára, a szakképzés fenntartói finanszírozási rendszerének átalakítása keretében az építőipari ágazat vállalkozói által kötelezően befizetett 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás központi forrásainak egy meghatározott részéből egy építőipari paritásos szakképzési alap létrehozását tartanák célszerűnek.

Nincsenek új irodaházak

A harmadik negyedévben a teljes budapesti irodaállomány mérete, beleértve a saját tulajdonú és a spekulatív épületeket, nem változott, továbbra is 3,175 millió négyzetméter. Új átadás nem történt, így a teljes irodaállomány 2,622 millió négyzetméter modern spekulatív fejlesztésű irodaterületet és 553 ezer négyzetméter saját tulajdonban lévő irodát tartalmaz − adta hírül a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma. A teljes kereslet összesen 95,6 ezer négyzetméter volt, ami az előző negyedévhez közel hasonló értéket jelent, 2011 harmadik negyedévéhez képest pedig 16 százalékos csökkenést. Ezzel az első három negyedévben összesen 244,7 ezer négyzetmétert adtak bérbe, 12 százalékkal kevesebbet, mint 2011-ben. A budapesti irodapiacon a kihasználatlansági ráta 21,5 százalék, 17 bázisponttal magasabb az előző negyedévinél.