Az MNB hivatalból célvizsgálatot folytat a pozsonyi székhelyű NOVIS Poistona a.s.-nél. Az ellenőrzés célja annak megállapítása, hogy a biztosító a szerződéskötés előtti, s a szerződéshez kapcsolódó egyéb tájékoztatása során betartja-e a magyarországi - a közjóra, közérdekre vonatkozó - szabályokat.
A jegybank a folyamatban lévő vizsgálat keretében ma közzétett végzésében az ügyfelek érdekeinek védelmében ideiglenesen felfüggesztette a Novis Biztosító Magyarország területén terjesztett, befektetési egységekhez kötött élet-, illetve nyugdíjbiztosítási (NIVO II, Everest Pro, Everest Pro Plusz, valamint Wealth Insuring néven forgalmazott) termékei magyarországi értékesítését.
A felfüggesztés addig marad érvényben, amíg a biztosító termékértékesítési dokumentumaiban világos, pontos és közérthető tájékoztatást nem ad ezen biztosítások kapcsán az ügyfél által befizetett tőke megőrzésére, illetve hozamra vonatkozó vállalása tényleges tartalmáról. A felfüggesztés ugyanakkor - a ma közzétett végzéssel - legfeljebb az MNB célvizsgálatát lezáró döntés meghozataláig tart.
A biztosító a felfüggesztés időszakában Magyarországon nem köthet új szerződéseket az érintett élet- és nyugdíjbiztosításoknál, s erről a vele szerződni kívánó ügyfeleket tájékoztatnia kell. Korábban már megkötött ügyfélszerződései esetében ugyanakkor a biztosító köteles eleget tenni valamennyi, a szerződéses feltételekben vállalt kötelezettségének, szolgáltatásának. Az MNB mostani intézkedése nem érinti a biztosító meglévő ügyfeleit sem, így nekik is a megszokott módon kell fizetni biztosítási díjaikat, illetve nem módosul az szja-kedvezmény igénybevételének lehetősége sem.
A Novis Biztosító tevékenységét a Szlovák Nemzeti Bank engedélyezte, prudenciális (üzleti megbízhatósági) felügyeletét e jegybank, nem az MNB végzi. A társaság az uniós jogszabályok alapján Magyarországon határon átnyúló szolgáltatást nyújtó biztosítóként, bejelentés alapján tevékenykedik. Bár az MNB intézkedési lehetőségei a határon átnyúló szolgáltatást nyújtó biztosítókkal szemben korlátozottak, a hazai és uniós jogszabályok kivételes esetben lehetővé teszik az MNB számára a hazai biztosítási piac biztonságát vagy az ügyfelek érdekeit súlyosan veszélyeztető jogszabálysértő tevékenységgel szembeni fellépést. A jegybank az érintett országok felügyeleti hatóságával az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) által koordinált fórumon keresztül működik együtt - írta a jegybank.
A hagyományos megtakarítási életbiztosításoknál a biztosítóé a befektetés kockázata, s a szerződéses feltételekben a tőke megőrzése mellett (technikai) kamat fizetését vállalja magára. A befektetési egységekhez kötött (unit linked) életbiztosításoknál viszont a befektetési kockázat az ügyfélé, ő dönt arról, milyen kockázatú eszközalapban helyezi el díjait. Ha a választott eszközalaphoz nem kapcsolódik tőke- (és hozam-) garancia, kedvezőtlen esetben akár befizetett díjai tőkeösszegét is elveszítheti. Mindezek miatt alapvető fontosságú az életbiztosítási tőke- és hozamkockázatokkal kapcsolatos biztosítói tájékoztatás.
A fotó forrása: Napi.hu/Szabó Dániel.