A 13. havi nyugdíjat négy év alatt, fokozatosan építik be a nyugdíjrendszerbe: idén minden nyugdíjas plusz egyheti nyugdíjat kapott az államtól, majd 2022-ben már plusz kétheti, 2023-ban pedig plusz háromheti nyugdíj érkezik, 2024-től kezdve minden évben egy teljes hónapnyi plusznyugdíjat kapnak az idős állampolgárok.
Mivel 2021 elején az átlagnyugdíj mintegy 148 ezer forint volt, így idén átlagosan fejenként 37 ezer forintot utalt a Magyar Államkincstár az időseknek - ám a konkrét összeg egyénileg változó: minél magasabb az eredeti nyugdíj, annál bőkezűbb a pluszjuttatás is.
Majd 2024-re, amikor a 13. havi nyugdíj teljes egészében beépül, az átlagnyugdíjasok nagyságrendileg évi 160 ezer forintot kapnak majd fejenként. Ha ezt 12 hónapra elosztjuk - hiszen elkölteni 12 hónap alatt fogják -, havonta mintegy 13 ezer forintot jelent a plusz. A minimálnyugdíj összege ezzel szemben továbbra is 28 500 forint, így a minimálnyugdíjasok alig havi 2 ezer forinttal járnak majd jobban. Léteznek viszont rendkívül magas nyugdíjak is: egyesek akár évi egymillió forinttal lehetnek gazdagabbak a 13. havi nyugdíjnak köszönhetően!
Mennyi nyugdíjra számíthatnak így a mai aktívak?
Az utóbbi évek tapasztalatai szerint a frissen nyugdíjba vonuló idősek a korábban megszokott jövedelmük 50 százalékát is elveszíthetik. A 13. havi nyugdíj nyomán talán némileg enyhül ez az arány, de a szakadék továbbra is megmarad a nyugdíj és a korábbi bér között.
A Bankmonitor.hu szakértői igyekeztek megbecsülni a 13. havi nyugdíj várható pénzügyi hatását. (A nyugdíj-megállapítás során a szolgálati időt és a megszerzett átlagos jövedelmet veszik számításba.) Az alábbi ábrán az látható, hogy 40 évnyi munka után mennyi lesz a nyugdíja egy minimálbéresnek, egy átlagbéresnek, illetve egy katás vállalkozónak (a ma alkalmazott metódus alapján).
A legalacsonyabb nyugdíjra a katás vállalkozók számíthatnak: 13. havi nyugdíj nélkül mai értéken havi 42,7 ezer forintra. A 13. havi nyugdíjnak köszönhetően ez kicsivel magasabb, havi 46,3 ezer forint lehetne. Akik egész pályafutásuk során a minimálbérnek (ma nettó 113 ezer forintnak) megfelelő jövedelmet tudnak igazolni, ők mai értéken havi mintegy 90,4 ezer forintos nyugdíjra lennének jogosultak eredetileg. Azonban a 13. havi nyugdíj következtében ez havi 98 ezer forintra emelkedik.
A magyar havi átlagbér 2020-ban mintegy 268,4 ezer forintra rúgott. Ezzel az igazolt keresettel a friss nyugdíjasok 214,7 ezer forintot kaphatnak majd havonta. Ha a 13. havi nyugdíjat is figyelembe vesszük, az átlagbéresek már havi 232,6 ezer forintos induló nyugdíjra számíthatnak.
A mai aktívak még a 13. havi nyugdíj ígéretével sem érezhetik magukat biztonságban. Minden jel arra utal, hogy a korábban megszokott életszínvonal fenntartása nem lehetséges pusztán az állami nyugdíjból. A mai fiatalok és középkorúak tehát nem alapozhatnak arra, hogy ez az intézkedés megmenti őket a nyugdíjkatasztrófától. A nyugdíjrendszer mozgástere korlátos, a 13. havi nyugdíj pedig akár további nehézségeket is okozhat a fenntarthatóság szempontjából - vélik a Bankmonitor.hu szakértői.