Az MVM Zrt. pénteki közgyűlése döntött arról, hogy a társaság vizsgálja meg a Déli Áramlat földgázszállító vezeték magyarországi szakaszának előkészítésében való szerepvállalás lehetőségét - olvasható a társaság közleményében. Az MVM ennek érdekében megvásárolná az MFB Zrt. Déli Áramlat Magyarország Zrt.-ben meglévő 50 százalékos részesedését. A Déli Áramlat-projekt a jelenlegi tervek szerint öt országon és több mint 3000 kilométer hosszúságú gázvezetéken át szállítana orosz földgázt Európába, az MVM a vezeték magyarországi szakaszának előkészítésében, illetve megépítésében venne részt.
Már idén elindulhat az építkezés
Az orosz Gazprom nemrégiben azt közölte, már idén év végén elindulhat a Déli Áramlat építése, a társaság az ehhez szükséges cselekvési tervet is elkészítette. Az orosz gázmonopóliumnál pénteken tartott találkozón döntöttek arról, hogy felgyorsítsák a projekt megvalósításának előkészítési munkálatait, ennek érdekében egy részletes cselekvési tervet is elfogadtak, amely ténylegesen lehetővé teszi, hogy az építkezés 2013 helyett már idén év végén elinduljon.
A vezeték versenytársa az európai összefogással épülő, Törökországot átszelő Nabucco, amely azonban csak feleakkora kapacitású lesz, a Gazprom bejelentése pedig azt is jelentheti, hogy az orosz projekt tovább növelheti előnyét az európaival szemben.
A Déli Áramlat Magyarország alapító dokumentumait 2010 januárjában írták alá, a magyar-orosz Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság ülésén - Bajnai Gordon miniszterelnök, valamint a kormányközi bizottság társelnökei, Viktor Zubkov, az Orosz Föderáció Kormányának első miniszterelnök-helyettese és Oszkó Péter pénzügyminiszter jelenlétében. A Gazprom és az MFB 2009. március 10-én kötött együttműködési alapszerződést a gázvezeték magyarországi megépítéséről.
Távközlési céget alapított az MVM
A közgyűlés határozott az MVM NET Távközlési Szolgáltató Zrt. tevékenységének elindításáról is, az önálló leányvállalat feladata elsősorban az Elektronikus Kormányzati Gerinchálózatot kiváltó Nemzeti Távközlési Gerinchálózat üzemeltetése és fejlesztése. A zrt. kapcsán 25 milliárd forintos tőkeemelésről is határoztak, ennek részeként a jelenleg az MVM tulajdonában lévő telekommunikációs eszközvagyont apportálhatja.
Az MVM szerint idén már az MVM NET biztosítja a távközlési hálózatot a kormányzati hírközlési tevékenységek konszolidációs feladataihoz, valamint a további kormányzati hálózatok migrációjához és az elektronikus hírközlési gerinchálózat fejlesztéséhez. Az új társaság egyik alapfeladata a Mavir Zrt. rendszerirányítói feladatainak ellátásához szükséges távközlési infrastruktúra szolgáltatása.
Megfelel a működés az uniós elvárásoknak
Az MVM emellett végrehajtotta azokat az utolsó lépéseket, amelyekkel a március 3-i határidőig megfelel az Európai Unió 3. energetikai csomagjában szereplő szétválasztási követelményeknek. Az MVM közleménye szerint ez azt jelenti, hogy a rendszerirányító Mavir teljes döntési függetlenségét megteremtő, az átviteli hálózatokat a tagvállalat tulajdonába összevonó, úgynevezett ITO-modell szerinti működése megfelel az uniós elvárásoknak és az európai piaci normáknak is.