A hazai biztonsági piac egyik ismert vagyonvédelmi cégének a vezetőjét is elvitték a NAV nyomozói kedden hajnalban egy olyan összehangol akcióban, amelyben 30-40 vagyonvédelmi cég vezetése is érintett.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal ezt nem erősítette meg a portál kérdésére, de több egymástól független forrás állítja, valóban lerohanta az adóhatóság a társaságokat.
Kapcsolódó
A nyomozások állítólag nem most kezdődtek el, hanem évek óta tartanak, csak mostanra jutottak el az őrizetbe vételekig és házkutatásokig. A razziasorozat nem lenne meglepő, amellett hogy közmondásosan sok a trükközés a dolgozók bejelentésével, adózási fegyelemmel, az adóhatóság többször jelezte, hogy jobban odafigyel a vagyonvédelemmel foglalkozó - a köznyelvben securitis - cégekre.
A leggyakoribb adózási módszerük, hogy a legnagyobb - akár állami hátszéllel működő társaságok - is alvállalkozóként dolgoztatják a piac kisebb szereplőit, akik aztán feketén vagy szürkén alkalmazzák az őröket. A NAV régóta ismeri a problémát, figyelmeztette is a számlabefogadókat, hogy ha adókijátszást gyanítanak, jelentsék feléjük a szabálytalanságokat.
Az elmúlt években több cég ellen indult már emiatt vizsgálat, ezért egy részük egy ideje már "megtisztította" magát. Igen ám, de a most is folyamatban lévő büntetőügyek egy része évekkel korábbra nyúlik vissza, így sokan hiába rendezték a soraikat a közelmúltban, ha korábban nem játszottak tisztán - írja a hvg.hu, amely szerint a piacon két nézet van: az állam tényleg csak az adóbevételeket akarja behajtani, a másik szerint így kormányközeli cégeknek csinálnak helyet a konkurensek kiiktatásával.
A koronavírus-járvány és az általa okozott válság miatt sok biztonsági őrt bocsátottak el, mert a lezárások és tilalmak miatt kevesebb volt a rendezvény, a szórakozóhelyeken is kisebb volt a forgalom.