Áprilisban a boltos piac 10 százalékkal esett vissza, ezen belül az élelmiszeres vásárlások nem növekedtek, az iparcikkek eladásai pedig átlagosan 15 százalékkal csökkentek.
A végső soron bezárásra kényszerült iparcikkes boltokban csökkent az eladók (fizikai dolgozók, eladók, pénztárosok, árufeltöltők, raktárosok) létszáma áprilisban. A boltosok próbálták ugyan megtartani az eladóikat valamilyen módon, például részmunkaidővel, szabadságolással, de a bevétel nélküli hetek kényszerű szaporodása ennek határt szabott, így a létszám leépítésére is rákényszerültek, más iparágakhoz hasonlóan - olvasható a szakportálon.
A leépítések már márciusban megindultak, aminek oka az volt, hogy március 17-től már csak 15 óráig lehettek nyitva az iparcikkes boltok.
A statisztika szerint boltos kiskereskedelem egészében csökkent az eladók létszáma, közel 17 ezer fővel, egyes területeken jelentősebb arányban, például a turkálókban harmadára esett.
Sok szektorban estek a bérek is.
- Az italboltokban a februári bruttó 287 ezer áprilisra 209 ezerre esett.
- A cipőboltosok áprilisban 188 ezret kaptak szemben a februári 257 ezerrel.
- A turkálókban 173 ezerre csökkent a korábbi 227 ezres bér.
- A könyvesboltokban 252 ezer helyett, már csak 207 ezerből kellett gazdálkodniuk az eladóknak.
Volt ahol ugyanakkor emelkedtek a bérek.
- A webáruházakban 251 ezerről 267 ezerre nőttek a bérek.
- Az élelmiszerboltokban 277 ezerről 288 ezerre emelkedtek.
- A híradástechnikai üzletekben 275 ezer volt az áprilisi bér, szemben a februári 265 ezerrel.
A Blokkk.com szerint a koronavírus megváltoztatta a vásárlói szokásokat, így minden szektor esetében megvan a magyarázata a növekedésnek, vagy éppen a csökkenésnek. A kisebb italboltok helyett például az emberek a nagyobb üzleteket keresték. A cipő- és ruhaboltok forgalma pedig lényegében lenullázódott.