"Egy hónapon át úgy csinálunk, mintha már megtörtént volna a brexit. A vállalatok jelentős része számára főpróbát vezetünk be azért, hogy október végére minden készen álljon" - mondta a tárcavezető az RTL francia kereskedelmi rádióban. "Hétszáz új vámőrt vettünk fel, és innovatív technológiával egy okos határt állítottunk fel" - tette hozzá. Gérald Darmanin az új átkelő-rendszert Michael Gove-val, a brit kormány megállapodás nélküli kilépésre való felkészülésért felelős államtitkárával együtt avatja fel péntek délután.
"A délkelet-franciaországi Grenoble-ban egy Nagy-Britanniába exportáló kisvállalkozó ezentúl mindent bejelenthet az interneten" - mondta példaként az államtitkár. "Vonalkódok lesznek, és rendszámleolvasók a határon, az áru közvetlenül mehet Nagy-Britanniába. Kivéve, ha ellenőrzést tartunk, mert azt gondoljuk, hogy hamisítókkal vagy hamisítványokkal van dolgunk" - magyarázta az államtitkár, aki szerint nem lesznek kocsisorok Calais-nál, mert a fuvarozóknak általában nem kell majd megállniuk az ellenőrzéshez. Gérald Darmanin úgy vélte, hogy a francia vállalkozók többsége felkészült az ellenőrzés bevezetésére.
"Továbbra is kereskedni fogunk Nagy-Britanniával, de a Kereskedelmi Világszervezet szabályai szerint, úgy mintha Dél-Afrikával lenne dolgunk a határainkon" - hívta fel a figyelmet. "Dél-Afrikával is kereskedünk, csak éppen több az adminisztrációs munka, mint amikor Belgiummal vagy Spanyolországgal tesszük" - tette hozzá.
A tárca adatai szerint mintegy 100 ezer francia cégnek van kapcsolata Nagy-Britanniával.
Március elejétől május közepéig jelentős fennakadások voltak a kamionforgalomban Calais-nál, miután a várható brexit miatt fizetésemelést és a munkakörülmények javítását követelő vámőrök rendszeres ellenőrzéssel nehezítették a teherautók átjutását a brit oldalra. A kormánnyal történt megállapodást követően a mintegy 17 ezer francia határőr november 1-től nettó 50 eurós (16 550 forint) fizetésemelésben részesül.