A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
A régiós olajpapírok tulajdonosai szomorúan tapasztalhatták, hogy részvényeik árfolyama, kevés kivételtől eltekintve, a piac általános irányát követve hullott a mélybe. Ebben a hangulatban kevesen hajlandók foglalkozni a tényleges fundamentumokkal, pedig a zuhanás a szektor legjobbjai esetében akár remek belépési pontot is teremthet.
A Mol esetében szinte egyöntetű az elemzői vélekedés, hogy a jelenlegi szint a fundamentumok tekintetében kifejezetten vonzó, valamint az ismert kockázatokat is javarészt tartalmazza. A kockázatokat illetően elsősorban a hazai és a horvát politikai kockázatot szokás emlegetni, azonban közvetlenül ide sorolandó a szíriai belpolitikai események hatása, tekintettel a kitermelésben elfoglalt súlyára. Idehaza a válságadók esetleges meghosszabbítása, továbbá az állami tulajdonrész sorsa okozhat további izgalmakat, míg a decemberi horvát választásokat követően az INA sorsával kapcsolatos spekulációk is új irányt vehetnek. A finomítói árrések csökkenése, továbbá az Ural−Brent spread alakulása némileg csökkenti a közeljövő eredménykilátásait, a kitermelés növekedési potenciálja azonban érdemben nem változott. Katalizátor lehet ugyanakkor a kurdisztáni kitermelés felfutása és a pakisztáni feltárás eredményessége. A 16 700 forintos részvényár a könyvérték 90 százaléka, 6,4-es idei, illetve 6,1-es jövő évi P/E mellett, míg az EV/EBITDA 5,18-as értéke is kifejezetten vonzó, jelentős diszkontot jelent a szektorátlaghoz képest. Az elemzői célárak átlaga mintegy 30-35 százalékos felértékelődést valószínűsít.
A lengyel PKN rövidesen napvilágra kerülő beszámolója várhatóan nem fogja elkápráztatni a befektetőket, a gyenge gazdasági és iparági környezet számottevő nyereségcsökkenést predesztinál. A cég mutatóit óvatosan kell kezelni, a Polkomtel-részesedés értékesítése egyszeri jelentős nyereséget jelent, ennek torzító hatását leszámítva már nem olyan vonzó a kép. Az Anwilban meglévő részesedés értékesítése még nem zárult le, a 63 százalékban tulajdonolt Unipetrol kifejezetten gyengén teljesít, míg a palagáz-kitermelési koncessziók csak a távoli jövőben fordulhatnak termőre. A közeljövő növekedési kilátásai korlátozottak, míg cash flow és osztalék oldalról idővel vonzó lehet. A 36,9 zlotys árfolyam 7 feletti P/E-t eredményez 2011-re, míg az elemzők csak minimális emelkedést valószínűsítenek. A papír megítélése akkor változhat érdemben, ha a cégvezetés az év végén biztató stratégiával és várakozásokkal áll elő.
A Lotos befektetőit továbbra is az állami csomag értékesítése foglalkoztatja, az év eleji jelentős emelkedés is ennek a spekulációnak tudható be, míg a visszahullás is elsősorban a tények hiányával magyarázható. A cég eredményességére rányomja bélyegét a tetemes adósságállomány, míg a mutatóit a deviza- és a készletátértékelés hatásától megtisztítva nem tekinthetjük különösebben vonzónak. Jó hír, hogy a privatizáció lehetősége némi gátat szabhat az esésnek. A hozzáértők jelentős árfolyamváltozásra viszont nem számítanak.
Az osztrák OMV esetében nehéz nem észrevenni a kúthálózatok értékesítéséről sorozatosan megjelenő pletykákat. A piac így várakozással tekint a közeljövőben körvonalazódó új stratégiára. Amennyiben szigorúan a fundamentumokra hagyatkozunk, azt látjuk, hogy továbbra is az egyik legvonzóbb árazással bíró papírral van dolgunk, a 6 körüli P/E és a 3,5 körüli EV/EBITDA bőven szektorátlag alatti értékek, azonban a közeljövő növekedési kilátásainak korlátozott volta óvatossá teszi a befektetőket, a líbiai termelés remélt újraindulása pedig már beárazódott. Az elemzők mintegy 15 százalékos emelkedést prognosztizálnak a jelenlegi 24 eurós árról.
A Tupras P/E, EV/EBITDA és P/BV alapon nem tekinthető vonzónak, azonban a szektortársakkal ellentétben kimagasló, 9,5 százalékos osztalékhozammal bír, 37 lírás árfolyamához képest az elemzői prognózisok alapján éves távlatban 25-30 százalékos az emelkedési potenciál.
A szlovén Petrol régóta szenved a bruttó kereskedelmi árrés hatósági maximálása miatt. Ez okból, illetve túlárazottsága folytán éveken keresztül eladási ajánlatok tömkelege volt érvényben a részvényre. A masszív, évek óta tartó árfolyamesés azonban mára kellően olcsóvá tette, és könnyen lehet, hogy a közeljövő egyik meglepetéspapírja lesz belőle. Az elemzői célárak a 163 eurós jelenlegi szintet átlagosan 60 százalékkal haladják meg.
A Petrom továbbra is töretlen népszerűségnek örvend, a 4 körüli P/E a jelentős kitermelési potenciállal a mostani 0,3 lejes szintről akár 50 százalékos drágulást is lehetővé tenne. Az Unipetrol, a Rompetrol és a Petrol Ofisi ellenben teljességgel érdektelen, vagy az árazás, vagy a finanszírozhatatlanság, vagy az alacsony közkézhányad, vagy ezek tetszőleges kombinációja miatt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!