A csalók - a bankok mellett - a boltláncok nevével visszaélve hirdetnek rendszeresen hamis nyereményjátékot. A héten a Penny figyelmeztetett erre. A Facebookon álnyereményjátékot hirdettek hamis Facebook-profil alatt, amelyhez a Pennynek semmi köze.
A boltlánc szerint adathalász oldalról van szó, amelyen a Penny logóját jogosulatlanul használják és a cég nevében nyereményekről értesítik a felhasználókat. A játékkal, nyereményekkel kapcsolatban felmerült károkért a Penny felelősséget nem vállal.
Szombaton a hamis oldalra vezető link már nem működött, de a Penny mostani esete miatt érdemes újra felhívni a figyelmet arra, hogyan lehet kikerülni a csalókat. Korábban többek közt a Lidl és a Tesco is készített egy-egy összefoglalót arról,
- hogy keresni kell a kék pipát. Ez jelzi azt, hogy a Facebook és az Instagram által hitelesített, ellenőrzött profilról van szó.
- Ha valaki gyanús oldallal vagy átveréssel találkozik, akkor jelentse azt a Facebook vagy az Instagram felé, ezzel megakadályozhatja, hogy másokat is becsapjanak a csalók.
- Ha egy oldaltól olyan személyes megkeresést kap valaki, amire nem számított, semmiképp ne válaszoljon, reagáljon rá, amíg nem ellenőrizte a forrás hitelességét.
- A boltláncok nem kérik a vásárlók bankkártya-adatait a közösségi média felületeken keresztül, különösen nem adománygyűjtés vagy promóciós aktivitás céljából.
- Ha sms-ben vagy telefonon kér valaki személyes adatokat úgy, hogy korábban nem vettek részt egyetlen boltláncos nyereményjátékban sem, akkor az valószínűleg átverésről van szó. Ebben az esetben senki ne adjon meg semmilyen adatot.
- Gyanakvásra ad okot, ha magyartalan, helytelenül írott szöveggel érkezik egy megkeresés. Jó eséllyel ez is átverés.
- Mindig érdemes megnézni, hogy valóban egy hivatalos, valós, szabályos nyereményjátékról jött-e az értesítés, illetve a játék rendelkezik-e hivatalos részvételi- és játékszabályzattal!
Az adathalászok elleni védekezéshez hasznos kisokost állított össze a Nemzeti Kibervédelmi Intézet is, ezt is tanácsos átböngészni.