A Napi Gazdaség keddi számának cikke

Múlt szerdán 5176 milliárd forintra emelkedett a külföldi befektetők állampapír-állománya, ez új történelmi csúcsot jelentett − derül ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) statisztikájából. (Csütörtökön ugyan kismértékben, 5170,15 milliárd forintra csökkent az állomány, de ez még mindig jóval magasabb az átlagnál.) Az adósságkezelő hosszabb távú adatai szerint 2010 eleje óta átlagosan napi 3613,17 milliárd forint volt a külföldiek állampapír-állománya, mely először tavaly márciusban lépte át a négyezermilliárd forintos határt.

Rossz hír viszont, hogy továbbra is az átlagnál alacsonyabb a külföldi állomány átlagos hátralévő futamideje, mely most 3,78 év, miközben a 2010 eleje óta tartó időszak átlaga 4,23 év. Ez azt mutatja, hogy a nemzetközi szereplők továbbra is elsősorban a rövid futamidejű magyar állampapírokban látnak fantáziát.

Az újabb és újabb rekordok azért meglepőek, mert az utóbbi hetekben éppen arról szóltak a hírek, hogy Magyarország lehet az egyik legnagyobb vesztese annak, ha a Fed az év második felében elkezdi lassítani eszközvásárlási programját. A közelmúltban a Standard & Poor's és az Institute of International Finance (IIF) szakemberei is úgy vélekedtek, hogy a régió és azon belül a magyar piac profitált leginkább az olcsó pénzből. Úgy tűnik, a befektetők egyelőre nem számítanak komoly hozamemelkedésre, legalábbis akkor nem lenne logikus jelenleg vásárolni a kötvényeket.

Miközben a nemzetközi szereplők a jelek szerint intenzíven vásárolják az állampapírokat, a lakossági piacon nyári forgalmat regisztrált júniusban az ÁKK, a lakosság állománya 38 milliárd forinttal, 1321 milliárdra emelkedett. Ezen belül az egy- és kétéves Kincstári Takarékjegyek együttes mennyisége 2,3, az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvények állománya 3,3, a Kamatozó Kincstárjegyeké 32,2, míg a Féléves Kincstárjegy állománya 0,2 milliárd forinttal növekedett.

Az első fél évben a lakosság állampapír-állománya 335,7 milliárd forinttal emelkedett az adósságkezelő statisztikája szerint, ezen belül a Kamatozó Kincstárjegyek 253 milliárd forintos emelkedése volt a legjelentősebb. A teljes állományból a Kamatozó Kincstárjegyek 687,5 milliárd, az egy- és kétéves Kincstári Takarékjegyek együttes mennyisége 301,8 milliárd, a Prémium Magyar Államkötvény 317,3 milliárd, a Féléves Kincstárjegy állománya 14,4 milliárd forintra növekedett.

 

Kép: Napi grafikonok