Minden várakozással ellentétben nem emelkedett, hanem alacsony szinten stabilizálódott az alma felvásárlási ára az utóbbi időben. A termelők többsége viszont a drágulásra várva tárolta az almát, így ma már csak veszteséggel adhatja el a termést. A baj ott kezdődött, hogy a jó 2014-es termés, az orosz embargóval párosulva, jelentős kínálati többletet teremtett az EU-ban, főként a sok lengyel alma hirtelen megjelenése okozott gondokat.
Tavaly aztán viszonylag kevés alma termett, ekkor mindenki drágulásra számított - idézi a lap Ledó Ferencet, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökét. Az ősszel felkínált, 80 forintos árszint mellett sokan úgy taktikáztak, hogy a kisebb termés miatt ez növekedni fog majd tavaszra. Ez azonban nem így történt - főként az orosz embargó miatt -, az árak 100 forint alatt maradtak. Az évi 3,5-4 millió tonna almával a legnagyobb termelőnek számító Lengyelország is elszámította magát. Az ottani termesztők szintén magasabb árszintre vártak, majd amikor ez nem következett be, lényegében egyszerre öntötték a piacra az árut A lengyelek három hónap alatt egymillió tonna almát dobott piacra, ebből bőven került hozzánk is.
A piac másképp "akarta"
Az alma önköltségi ára fajtától és termelési technológiától is függ, ám általában elmondható, hogy ősszel, a "föld mellől" értékesítve minimum 70-90 forintot várnak a gazdák a jó minőségű termés kilójáért. Ha nem adják el a termést, akkor tárolniuk kell, ennek a költsége és az elkerülhetetlen tárolási veszteség miatt a tavasz végére már 120-140 forintot kell kapniuk ahhoz, hogy nullán legyenek. Látva a tavalyi terméseredményeket, a többség joggal számíthatott áremelkedésre, ám jelenleg is csupán 85-90 forintot kapnak az almáért - olvasható a lapban.