Jövőre 300 millió forint, a következő öt évben pedig több milliárdos fejlesztésekben gondolkodik a Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft. (Ganz EEG). A társaság tavaly 1,8 milliárd forint árbevétel mellett 800 millió forint feletti veszteséggel zárt, idén azonban 400 millió forint nyereséggel számolnak - mondta Szitár-Csanádi Attila, a magyar−orosz vegyes tulajdonú vállalat ügyvezető igazgatója. A fejlesztések főként a géppark felújítására és cseréjére, illetve a meglévő gyártás korszerűsítésére irányul. A vállalat idén 3,7-4,3 milliárd forint árbevételt érhet el, jövőre pedig 4,8-5 milliárdot várnak (a dollár- és euróárfolyam alakulásától is függően), 2013-ban is nyereséges évre készül a vállalat.

A paksi bővítés helyzetbe hozhatja a Ganz EEG-t is, akár az anyacég orosz Roszatom, akár más gyártó nyeri meg a magyarországi tendert - tette hozzá a cégvezető (a Ganz EEG a holdingon belül kereskedelmi jogokkal is rendelkezik). A kormány az atomerőmű bővítésnél 30 százalékos részaránnyal számol az itthoni beszállítók kapcsán, a cégvezető a Napi Gazdaság Online kérdésére nem kívánt becslésekbe bocsátkozni arról, hogy milyen részarányt képviselhet a kivitelezésben a Ganz EEG.

A vállalat új üzletágakkal bővít, ezek között szerepel az olajipari szivattyúk gyártása, amelyben az első megrendeléseket januárban várja a cég (a tevékenységet egy külföldi tervezőirodával közösen indítja el a vállalat, a későbbiekben pedig folyamatosan veszi át saját tevékenységébe). Szitár-Csanádi szerint a - főként k+f és innovációs - fejlesztések egyik legnagyobb gátja, hogy a Ganz EEG egyelőre nem indulhat pályázatokon a veszteséges évek miatt. A további fejlesztéseknek a jelenlegi telephely szab határt, a jelenlegi üzem nagyjából a mostani kibocsátás háromszorosát tudja kiszolgálni, ezért napirendre kerülhet egy új egység megvásárlása is. Az ügyvezető igazgató úgy látja, a nem orosz piacok közül nagy lehetőségeket tartogathat az ukrán energetikai felújítási program, illetve többek közt a kazahsztáni megújuló energiás fejlesztések.

A Ganz EEG magyar-orosz vegyesvállalatot 2008-ban hozták létre, amelyben 51 százalék tulajdonnal rendelkezik az Atomenergomas orosz energetika gépgyártó holding. Az atomerőművi átrakó berendezések mellett a Ganz közepes- és nagyméretű, axiális, félaxiális, kettős beömlésű vízszivattyúkat gyárt, illetve mindhárom fő turbinatípus - Pelton, Francis és Kaplan - szerepel a vállalat kínálatában. A cég jelentős tervezési tapasztalattal, technológiai és gyártókapacitással és vízgépek valamint atomerőművi átrakók kipróbálására szolgáló laboratóriummal is rendelkezik.