A továbbított személyihitel-igények átlagos nagysága 1,28 millió forint volt, ami mintegy 6 százalékkal haladja meg a tavaly év elején mért 1,20 millió forintos átlagot. A többségében szabad felhasználású hitelekből álló minta átlagos futamideje eközben 48 hónapról 52 hónapra emelkedett - idézi az MTI.
Az MNB adatai szerint 2017-ben 295,69 milliárd forint személyi kölcsönt folyósítottak a pénzintézetek a lakossági ügyfelek részére. Ez az összeg 58 százalékkal haladja meg a 2016-os szintet.
Kapcsolódó
A Bankkalkulátor.hu - amely a Netrisk.hu pénzügyi összehasonlító oldala - mintájában szereplő hitelek 72 százalékában szabad felhasználást jelöltek meg hitelcélként az ügyfelek, ezek átlagos teljes hiteldíj mutatója (thm) 16,0-ról 13,4 százalékra csökkent 12 hónap alatt. Ezzel párhuzamosan jellemzően 2-3 százalékponttal csökkent a többi hitelfajtához, az adósságrendezéshez, az autóvásárláshoz, illetve az ingatlan-felújításhoz nyújtott hitelek thm-e is.
Hitelcélonként jelentősen eltérnek a felvett személyi hitelek havi törlesztő részletei: míg a szabad felhasználású hitelek esetében havonta átlagosan 30 ezer forintot fizetnek vissza az ügyfelek a banknak, az adósságrendezésnél 34 ezer forint, az autóvásárlásnál 38 ezer, míg az ingatlan-felújításnál 46 ezer forint az átlagos havi törlesztés mértéke.
A várakozásoknak megfelelően az online hiteligénylők háromnegyede a 26-55 év közötti korosztályból kerül ki, ugyanakkor a vizsgált hiteligénylések 8 százalékát 65 év felettiek adták le.
A biztosítási alkuszi tevékenységgel szemben a szerződéskötés lépéseit nem végzi el a Bankkalkulátor.hu, a portál az összehasonlítás folyamatát követően a leendő ügyfelet azonnal összeköti a bankkal.
A portál jelenleg nyolc, a személyi hitelezést folytató bank, illetve pénzügyi vállalkozás (az OTP Bank, a Cetelem, az FHB, az MKB, a Raiffeisen Bank, a Sberbank, a Cofidis és a Provident) termékeit hasonlítja össze.