Csaknem 4500 milliárd forintot ért el az első fél év végén a háztartásoknál lévő készpénz állománya, ami amellett, hogy 17,2 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, egyben új rekord is - kezdi cikkét a lap.
Az emelkedés oka, hogy sokan készpénzben tartják a megtakarításaikat, ezek mennyisége ugyanis 18,4 százalékkal - 4182,9 milliárd forintra - emelkedett az elmúlt egy évben. A valuta közel sem ennyire népszerű: a főként euróban lévő mennyiség alig több mint 3 százalékkal nőtt, 316,8 milliárd forintra tehető.
Kapcsolódó
Az MNB becslése szerint folyamatosan emelkedik a háztartások pénzügyi eszközein belül a készpénz: a második negyedév végén már 8,7 százalékot ért el, szemben az egy évvel korábbi 8,2 százalékkal. De a jegybank szerint a folyószámlabetétek mennyisége is bővül, júniusban már elérte az 5468,5 milliárd forintnyit. Ez 18,2 százalékkal magasabb a 2017-es féléves rekordnál. Itt a forintbetétek aránya a júniusig tartó egy évben 22,9 százalékkal, 4670 milliárd forintra nőtt. Devizában viszont 3,3 százalékos csökkenés volt, 798,6 milliárd forint az állomány.
A készpénz és a folyószámlabetétek népszerűsége nyomán azok együttes aránya már nagyon magasnak mondható a lakosság megtakarítási portfólióján belül: június végén már 19,3 százalékot ért el, szemben az egy évvel korábbi 18 és a 2016. júniusi 16,9 százalékkal - írja a Világgazdaság.
Jelenleg nem sok különbség van aközött, hogy valaki bankban vagy a párnacihában tartja a pénzét: a kedden helyben hagyott alapkamat 0,90 százalékon van évek óta, amely jóval alacsonyabb, mint az idei évre 2,8 százalékra várt inflációs szint.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!