A biztosítók elaludták a szabályozási lehetőségeket - míg az angol férfiklubbok ki tudták lobbizni a mentesülésüket az esélyegyenlőségi szabályozás, az úgynevezett Gender direktíva alól, a biztosítók késői ébredése azt okozta, hogy - hiába komoly érvrendszer bizonyítja, hogy a biztosításoknál az esélyegyenlőség megteremtése épp a nők számára hátrányos következményeket hordoz - már nem tudnak mit tenni: be kell vezetniük az unisex-tarifát - mondta el a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) tájékoztatóján Lencsés Katalin, a Mabisz életbiztosítási tagozatvezetője.
Paál Zoltán, a szövetség életbiztosítási tagozatvezetője szerint a magyar halálozás arány 70 éves korig átlag duplája a hölgyekének. A szakember egy német példán mutatta be, hogy a befizetett díj 94 százalékát kapják meg a férfi és 89 százalékát a női ügyfelek szolgáltatásként a biztosítóktól abban az esetben, ha lehetőség van a díjak nemek szerinti eltérítésére. Abban az esetben viszont, ha unisex tarifát alkalmaznak, akkor a férfiak díjuk 103 százalékát kapják meg szolgáltatásként, a megemelt díj miatt ugyanakkor a hölgyek esetében a befizetett díjnak csak 67 százaléka kerül visszafizetésre szolgáltatásként - vagyis egyértelmű, hogy a hölgyek finanszírozzák a jövőben a férfiak biztosítását is.
Paál Zoltán szerint a biztosítók most lakhely, életmód, például táplálkozási szokások alapján próbálnak majd kockázatot felmérni, ám ezen faktorok hatása sok esetben nem egyenes ágon kimutatható a halandóságra - persze itt nem a dohányzásra kell gondolni. Ráadásul ezen faktorok ellenőrzése sem megoldott.
A szakember szerint prudenciális problémákat is okoz majd az unisex tarifa: mivel az EU-n kívüli biztosítóknál nincs ilyen kötelezettség, természetesnek látszik, hogy ezek a biztosítók a hölgyeknek olcsóbb biztosításokkal jelenhetnek majd a piacon, míg az EU-s biztosítóknál többségében majd a férfiak kötnek majd biztosítást. Ez viszont megugrasztja majd a kockázatokat. Érdekesség, hogy a tartalékolásnál a férfiak magasabb halandósága továbbra is kockázati elem lesz, a szabály csak az árazásra vonatkozik majd. Ez tehát azt jelenti, hogy az árazás és a tartalékolás elválik majd, ami komoly prudenciális zavarokat okozhat majd.
Banyár József, a PSZÁF elnöki főtanácsadója szerint komoly aggály, hogy további "esélyegyenlőségi" ötletek merülnek fel - a szakember szerint a kor szerinti diszkrimináció esetleges tiltása - mert ilyen ötletről is lehet hallani - lényegében megöli az életbiztosítást. A Gender-direktíva miatt előfordulhat, hogy épp a hölgyek mondanak majd le az életbiztosításokról.