A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Amennyiben a társaság január 30-ig nem mutat fel egy új áramkereskedőt (illetve egy megkötött szerződést), úgy a területileg illetékes hálózatüzemeltető E.On Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.-nek törvényi kötelessége lekapcsolni a hálózatról a mintegy hatezer főt foglalkoztató ajkai céget. A hálózatüzemeltető legfeljebb 30 napig láthatja el az árambeszerzési szerződéssel nem rendelkező céget, ez az E.Onnak egy hónapra mintegy 350 millió forintjába kerül (a mennyiség nagyjából az üzem 100 százalékos termelésének megfelelő fogyasztást jelent). A társaság ugyan az összeget kiszámlázza a Malnak, a korábbi beszállító − szintén E.On-cég − áramkereskedőnek azonban már 3 milliárd forinttal tartozik a Mal, a kintlevőség az iszapkatasztrófa óta gyűlt össze, az utolsó 1 milliárd forint ősz óta halmozódott fel − a szerződés pedig a múlt év végén lejárt.

Bakonyi Zoltán, a Mal vezérigazgatója a múlt héten azt közölte, folyamatosan tárgyalnak az MVM Zrt.-vel és az E.On elosztócégével is a kialakult helyzetről (az állami társaság saját energiakereskedője szerződhet a timföldgyárral). Az E.On korábban azt kérte a Maltól, hogy január 21-ig jelentse be az új szerződést, ez azonban nem történt meg − mondta lapunknak tegnap Mező Csaba, az E.On hálózati ügyvezető igazgatója. A kikapcsolási folyamat elindult, első körben a Mal hálózatán lévő más cégek leválasztásával. Amennyiben a hónap végéig nem szerződik a timföldgyár egy kereskedővel, hálózati szerződése szüneteltetésére, további 60 nap múlva pedig felbontására számíthat, utóbbi esetben pedig a visszaállítás is hosszabb időt venne igénybe.

A Mal szerint az áramellátás leállítása több tíz milliárd forint kárral, valamint környezeti katasztrófával járna, információink szerint azonban utóbbi veszélyről sem a szakértői jelentések, sem a timföldgyár katasztrófavédelemnek adott válasza nem tudott beszámolni.