A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

A kétezres években kifejlesztett APR 1400-as reaktortípus felhasználásával nagyjából öt-hét évet vesz igénybe egy blokk felépítése. Az itthoni fejlesztésre is pályázó koreai cég az első nemzetközi tendert az Egyesült Arab Emírségekben nyerte meg, itt összesen négy blokkot építenek ki, 5600 megawatt teljesítménnyel, a magyarországi nagyjából kétszeresét jelentő ottani fejlesztés 18,6 milliárd dollárba, azaz mintegy 4200 milliárd forintnak megfelelő összegbe kerül, direkt és indirekt módon pedig 110 ezer munkahelyet hoz létre (természetesen ez nem feltétlenül vethető össze az itthoni fejlesztéssel). Az első blokkot itt 2017-ben, a fennmaradó hármat pedig ezt követően évente adják majd át, a teljesítés egyelőre az ütemterv szerint halad. Böröcz egyelőre nem kívánt becslésekbe bocsátkozni arról, hogy mekkora magyar beszállítói részaránnyal számolhat a koreai cég, úgy tudni azonban, hogy 30-40 százalékot sem tartanak elképzelhetetlennek az illetékesek.

A paksi tender "nagy esélyesének" tartott orosz Roszatom egy munkatársa korábban úgy fogalmazott, a Paksra tervezett két blokk mintegy 10 milliárd euróba (háromezer-milliárd forintba) kerülhet, a megtérülési idő 15 év, a projekt 20-30 százaléka juthat magyarországi beszállítóknak. Már ha megjelenik a tender, amire − a legutóbbi kormányzati közlések szerint − az év végéig vagy a jövő év elejéig kerülhet sor, a csúszás okát elsősorban a finanszírozási kérdések jelentik. Tóth Csilla, a bővítést előkészítő projektcég, az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. vezérigazgató-helyettese korábban úgy fogalmazott, a tender potenciális résztvevőit meg kívánják ismertetni az engedélyeztetési eljárással, hogy csökkentsék a csúszás kockázatát.

Öten versenyezhetnek a bővítésért

A paksi bővítésre a várakozások szerint összesen öt, a koreai és az orosz fél mellett a japán−amerikai Westinghouse, a japán Mitsubishi és a francia−német EPR pályázik majd. Az új paksi blokkok 2025−2026-ban lépnének működésbe, a tervek szerint Magyarország az ott termelt áram egy részét közép-európai országokba exportálja majd. Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. korábban előminősítette a potenciális beszállítókat és alvállalkozókat, a 400 jelentkező cégből nagyjából 150 felelt meg a követelményeknek, ezt a listát minden potenciális érdeklődő megkapta, elsőként a Roszatom fórumot is szervezett a magyar cégeknek, de a közeljövőben várhatóan a koreai KEPCO is felveszi a kapcsolatot a lehetséges partnerekkel.