A 2016-ra kitűzött célokat a gyorsjelentés szerint szinte maradéktalanul teljesítette az olajtársaság, leszámítva a Next Downstream program 150 millió dolláros megtakarítási programját, ami mindjárt el is árulja, hol csúszott el a negyedév az elemzők várakozásaihoz képest. A Mol 2,15 milliárd dolláros tiszta EBITDA-t ért el az egész tavalyi évben, ami jóval meghaladta az eredetileg kitűzött 2 milliárdos célt. Ezt azonban a társaság tavaly novemberben megközelítőleg 2,2 milliárd dollárra emelte, amit szó szerint értve az elemzők többsége várt is a cégtől. Így nem meglepő, hogy az utolsó negyedév 43,5 milliárd forintos részvényesekre jutó adózott eredménye 35 százalékkal elmaradt a várakozások 53,5 milliárd forintjától. Az idei évre kitűzött cél újra 2 milliárd dollár lett.
Nem jöttek be a várakozások
A 140 milliárdos tisztított, újrabeszerzési árakkal számolt EBITDA sem éri el a 151,3 milliárdos várt értéket, ahogy az üzleti eredmény kis híján 60 (59,3)milliárdja is 16 százalékkal kevesebb lett mint a várt 70,5 milliárd forint.
Így nem lett meg az egész évi kerek 3 ezer forintos részvényenkénti eredmény sem. Az egyébként akkor pozitív meglepetést okozó előző negyedév 743 forintjához - a többi negyedév még ennél is magasabb részvényenkénti eredményt hozott - képest csupán 484 forinttal gazdagodtak a részvényesek 2016 utolsó három hónapjában. Ez összesen 2872 forintot jelentett egész évre, ami azonban még így óriási javulás ahhoz képest, hogy az előző évben a leírások miatt ennél valamivel nagyobb de negatív eredményt volt kénytelen elkönyvelni.
Jól alakult a kitermelés
A negyedévben az elmúlt időszakban sokszor csalódást keltő kutatás termelés üzletág most kitett magáért és 55,4 milliárd forintos éves összehasonlításban 27 százalékkal növekvő tisztított EBITDA-val járult hozzá a társaság teljesítményéhez. A jó eredményt a magasabb kitermelési mennyiség és a negyedévben emelkedő olajárak támogatták. A Mol 112 ezer hordóra növelte napi kitermelését az eredeti 110 ezer hordós célt felülteljesítve miközben sikerült a hordónkénti kitermelési költséget 6,7 dollárra leszorítania.
Az olajtársaság az idénre is a 110 ezer hordós napi kitermelési szintet célozta meg.
Gyengébb lett a downstream
Az elmaradás egyértelműen a máskor olyan jól teljesítő downstream üzletágnak volt köszönhető. A tavalyi év hasonló időszakához képest 21, a különösen jó előző negyedévhez képest pedig 27 százalékos elmaradást jelentett a 84 milliárd forintos EBITDA. Az elemzők ettől az üzletágtól 94 milliárd feletti teljesítményt vártak.
A csalódást keltő downstream eredményt a részvényesek az üzletág három része közül kettőnek, a kiskereskedelemnek és a petrolkémiának tudhatják be. A finomítás hozta az előző negyedévi szintet, ha a tavalyi magasabb marginkörnyezetben elértet nem is. A kiskereskedelm éves összehasonlításban ugyan javult 12-ről 19 milliárd forintra EBITDA szinten, de a szezonalitás miatt ez még mindig jóval elmaradt az idei harmadik negyedév 31 milliárdos egyébként kiemelkedő teljesítményétől.
A szezonalitásnál több gondja volt azonban a petrolkémiának ahol tervezett és nem tervezett leállások is tarkították az év utolsó három hónapját miközben a margin is csökkent. Így ez az alüzletág a tavalyi 38 és az előző 35 milliárd helyett csupán 19 milliárd forinttal járult hozzá az eredményhez részben meg is magyarázva az eltérést az elemző várakozások és a megvalósult számok között (a gázüzlet sem hozta a várt szintet, itt 4 milliárd forint elmaradás mutatkozott az előrejelzett 18,6 milliárdhoz képest).
A Molnak így 2016-ra kitűzött céljai közül a Next Downstream Program által vállalt 150 millió dolláros megtakarítás nem is sikerült, ezzel együtt a 2017-es cél még ambiciózusabb lett, 160 millió dollárra nőtt.
Régi-új célok
A célokat nyilvánvalóan meghatározó idei évre vonatkozó kitekintésben a Mol 40-60 dollár közötti olajárral, 4-5 dollár között alakuló finomítói marginnal és 4-500 euró tonnánkénti petrolkémiai árréssel számol. Ehhez a már említett 2 milliárdos EBITDA és 1,2 milliárdos beruházás cél társul, ami tavaly egymilliárd dolláros szinten alakult. A társaság a 2-es érték alatt akarja tartani nettó adósság és EBITDA hányadosát (most 0,97) és pozitív tartományban a szabad pénzáramlást (ez tavaly 937 millió dollár lett).
A Mol céljait tekintve látható, hogy rövidtávon nem várható nagy növekedés a részvénytársaságnál. A társaság elemzői prezentációjában hitet tesz a növekvő osztalék mellett amit a tavalyi 2 százalékos részvénybevonás is támogatott és aminek fenntartására a Mol állítása szerint 35 dolláros olajár mellett is képes lenne. A 2017 várható események között ugyanakkor a prezentáció megemlíti az idén nyáron lejáró Mol részvényre cserélhető CEZ kötvényeket is. Ez mint várhatóan likviditást fokozó esemény szerepel ami azért azt jelzi, hogy talán nem lesz hiány eladókban a közlejövőben.
(A szerző rendelkezik Mol részvényekkel.)
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!