Mint azt korábban megírtuk, a parlament hétfőn szavaz arról a kétoldalas törvénymódosításról, amit a Kulturális bizottság nyújtott be a 2012-es költségvetés megalapozó javaslathoz. A kormány által támogatott javaslat szerint a jövőben a teljes tankönyvterjesztési piacot egy állami szereplő letarolná, ugyanis a bizottság javaslat szerint a iskolák csak a Nefmi által felügyelt Könyvtárellátó Nonprofit Kft-n keresztül rendelhetnének könyvet a kiadóktól. A javaslattól a bizottság olcsóbb tankönyveket és hatékonyabb versenyt vár.

A tankönyves cégek szerint mindez illúzió - ez derül ki abból a levélből, amit a Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete (TVOT) nevében Safranek László terjesztői tagozat elnöke küldött meg minden országgyűlési képviselőnek. A levél tételesen cáfolja a bizottsági javaslat indoklását: az érdekképviseleti szerv szerint nem áll meg az az érvelés, hogy a tankönyvek kiválasztása nem a tanárok pedagógia döntését - hanem más gazdasági megfontolásokból történik. Ugyanis a könyvterjesztők nincsenek közvetlen kapcsolatban a pedagógusokkal, így semmilyen értelemben nem tudnak rájuk nyomást gyakorolni.

A kormány, illetve a bizottság a terjesztői költségek csökkenését remélik - ugyanakkor az iskolák nem fizetnek a terjesztőknek, az be van építve a tankönyv árába, így azt a kiadók fizetik - hívja fel a figyelmet a TVOT. A tankönyvek árát viszont a miniszteri rendelet maximálja - így nem áll meg az a vélekedés, hogy a tankönyvterjesztés kvázi államosításától a terjesztési költségek csökkennének.

A TVOT a képviselőknek küldött levelében arra is felhívja a figyelmet, hogy a kiadók versenye jótékony hatással van a hazai tankönyvárakra, hisz az a külföldi árak harmada-nyolcada. Az elektronikus tankönyvjegyzéken hogy a magyar nyelvű tankönyvek árainak döntő többsége nem éri el a rendeletben meghatározott maximált árat, ez pedig egyértelműen az egészséges versenynek köszönhető. Vagyis az egyesület szerint nincsenek erőfölényes helyzetben a kiadók és a terjesztők, ahogy azt az indoklás mutatja.

A kulturális bizottság javaslatáról már jövő hétfőn szavaz a parlament, míg a 2012-es költségvetés meglapozó törvényről várhatóan november 28-án születhet döntés.

 

Az állami büntet - Napi Online vélemény

A Napi Online véleménye szerint a tankönyves szakma megleckéztetése áll a kulturális bizottság javaslata mögött, ugyanis mással nem indokolható, egy marginális piaci szereplő helyzetbe hozása. A Pest megyei önkormányzat idei csődje kapcsán derült ki, hogy a megyei önkormányzat nem csupán a gázszámlával, hanem még a 2010-es tankönyvek árával is adós. Az önkormányzat fizette volna ugyanis a rászoruló gyerekek tankönyveit - ám ennek kiegyenlítésre, az idei 2011-es tanévkezdésig nem került sor, amit érthető okokból a tankönyvkiadók és -terjesztők szóvá tettek - amit viszont kormányzati körökben nem vettek jó néven. A történtekre egy pár hónapra került elő a kulturális bizottság javaslata - amely mivel formailag nem kormány-előterjesztés nem is került semmilyen szakmai egyeztetésre. Az viszont komoly kétségeket vett fel, hogy egy jelenlegi marginális piaci szereplő, a Könyvtárellátó hogyan és miként tud hetek-hónapok alatt kiépíteni egy olyan infrastruktúrát, amely kiváltaná a piacon jelenleg működő bő száz terjesztőcég munkáját a következő tankönyves szezonig.