- Milyen kutatásokban vesz részt a cég a mesterséges intelligenciára épülő napelemes rendszerek területén?
- Stratégiai üzleti partnerünk a német Solar Solutions GmbH, amely az AEG szolártermékeit forgalmazzak a világ több, mint 40 országában. Az általuk szervezett fejlesztésben valósult meg az AEG IMM szenzoros technológia megalkotása.
Ez egy IoT megoldás, amely révén a napelemekről egyesével lehet információt kapni működés közben. A hagyományos napelemes rendszereknél az inverter képes adatokat szolgáltatni a rendszer működéséről, vagy néhány sorba kapcsolt napelem egészének működéséről. Az IMM technológiánál közvetlenül ott történik a megfigyelés, ahol az villamosenergia keletkezik, tehát az egyes napelemeknél. Ezenkívül lehetséges az egy sorba, úgynevezett sztringre kötött napelemek vizsgálata, illetve az egész rendszer együttes működésének vizsgálata. Ezt a napelembe épített szenzorok által továbbított adatokból lehetséges, amely egy felhőalapú rendszeren elérhetővé és könnyen értelmezhetővé teszi adatokat a rendszer tulajdonosa, üzemeltetője számára online.
A mesterséges intelligencia segítségével valósul meg az adatelemzés, melynek köszönhetően egy esetleges meghibásodás gyorsan kiszűrhető és pontosan beazonosíthatóvá válik a hibás terület. Így a javítási idő is minimálisra csökken, hiszen nem kell keresgélni a hibát. Ennek elsősorban erőművekben, ipari üzemeknél van nagy jelentősége. A szenzorok az adott típusú napelemekbe gyárilag beépítettek, de utólag is felszerelhetőek.
- Működik Magyarországon ezen a technológián alapuló rendszer?
- A technológia már a magyarországi piacon is elérhető. Az egyik első hazai példája az Abaújalpár határában található Solaris naperőmű. A hazai bevezetés során elsősorban az erőmű telepítő ügyfeleinknek, valamint az ipari létesítmények, mezőgazdasági üzemek számára telepítettünk az elmúlt három évben. Mintegy 8 megawatt (MW) teljesítménynél járunk az IMM-es (Individual Module Monitoring - a szerk.) rendszereknél.
Ez hozzájárul az intelligens energiagazdálkodáshoz, amely az Ipar 4.0 irányába viszi az üzemeknél alkalmazható napelemtechnológiát. A világon ráadásul mi használtuk ezt először erőmű méretű rendszerben, ezért az itt szerzett tapasztalatok révén a partnercég fejlesztőivel számos olyan információt és javaslatot osztottak meg a mérnökeink, amivel az eszköz még tovább fejlődik. A családi házaknál egyelőre néhány referenciával rendelkezünk, mert elsődlegesen a céges ügyfeleinknek kínáljuk a terméket.
- Úgy tudom, hogy Győrött a napenergia lakossági felhasználásánál értek el eredményeket.
- Ott egy másik innovációban működünk közre. Ez nem az IMM, bár itt is használható, ha az ügyfél szeretné és fizet érte. Ott egy társasházra telepítettünk napelemes rendszert, amely a lakások számára termel villamosenergiát. Ezzel a lakók a fogyasztásukkal arányos mértékben egy megállapodás keretében kapnak "zöldáramot".
Ez azért úttörő vállalkozás, mert eddig a társasházakban élőknek maximum a közös helységek számára lehetett megoldani a napelemekből származó elektromos áram felhasználását (lépcsőház-világítás, liftelektronika, alagsor-világítás). Ezzel már a lakásokba jut be a napelemekből származó áram egy elosztórendszer segítségével. A termék használata mellett megmaradt a hálózati kapcsolat is, tehát a lakók ellátásbiztonsága állandó, így gyakorlatilag ugyanaz valósul meg, mint családi házak esetén. Mivel üzembiztosan és kiválóan teljesít a rendszer, már az országban több helyen is tárgyalásokat folytatunk újabb társasházi rendszerek kiépítéséről.
- A közelmúltban a PV Napenergia csatlakozott Magyarország egyik legnagyobb magánkézben lévő infokommunikációs vállalkozásához, a Bravogroup Holdinghoz. Mi változott?
- A cégcsoport egységei magas színvonalú munkát és szolgáltatást nyújtanak, így ismertségük és megbízhatóságuk hitelesíti azt a befektetett munkát, amelyet immáron hetedik éve végzünk.
- Milyen jövőbeli terveik vannak?
- Rövidtávú célunk, hogy a megkezdett fejlesztéseinket lezárjuk, amelyek a hatékonyabb ügyfélkiszolgálásunkat segítik. Ezt követően szeretnénk a hazai napelemes piac top-5 cége közé kerülni. Hosszabb távú tervünk pedig nyitás a környező országok felé, mind viszonteladás, mind pedig a telepítés területén.