Leginkább a harmincas éveikben járók tervezik, hogy biztosan vagy nagy valószínűséggel ingatlant vásárolnak a következő három évben, e korosztályban 22 százalék a potenciális vásárlást komolyan fontolgatók aránya - derül ki a K&H biztos jövő indexéből, amely a 30-59 éves korosztály lakásvásárlási terveit vizsgálta.
A 30-59 éves korosztálynak pedig a 13 százaléka vásárolna biztosan vagy nagy valószínűséggel lakást három éven belül. További 13 százalék a hezitálók aránya, akik jelenleg ugyanannyi esélyt látnak a vásárlása, mint a nem vásárlása. Leginkább a lakásban élők (20 százalék) vagy a nem saját tulajdonú ingatlanban élők (22 százalék) tervezik a vásárlást.
Az ingatlanvásárlást tervezők (azaz, akik lehet, valószínűleg vagy biztosan vásárolnak) számára fontos a hitel: a megkérdezettek 42 százaléka minimum fele arányban hitelből finanszírozná a vásárlást. Mindössze 27 százalékos volt azoknak az aránya, akik kizárólag saját forrásból oldanák meg a vásárlást.
Nagy az érdeklődés az állami támogatási konstrukciók iránt, az igénylések száma hónapról hónapra nő. Idén a megújult családi otthonteremtési kedvezmény (csok) bevezetésétől kezdve július elejéig a K&H Banknál az igényelt támogatások összege elérte a 4,2 milliárd forintot: ez közel 1700 igénylést jelent, az igényelt támogatások átlagos összege pedig mintegy 2,5 millió forint - mondta Rajna Gábor, a K&H banki értékesítési hálózatért és a támogatásért felelős igazgatója.
A 10 millió forintos vissza nem térítendő csok támogatás a K&H-nál június végéig 1,4 milliárd forintot tett ki (a januárban bevezetett 10 millió forintos támogatás az összes igényelt csokos támogatások mintegy 10 százalékát teszi ki), az igényelt áfa-támogatás összege pedig meghaladta a 900 millió forintot.
Az ügyfelek többsége, 65 százaléka használt lakás vásárláshoz igényelte a támogatást, míg 29 százalék lakásépítési célra, és mindössze 4 százalék igényelte új ingatlan vásárláshoz. Az igénylő ügyfeleink átlag életkora 36 év - tette hozzá Rajna. A bank adatai szerint a támogatások iránti igény hónapról hónapra növekszik, a júniusban benyújtott igénylések száma 47 százalékkal haladta meg a márciusban benyújtott igénylések számát.