A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken azonnali hatállyal felbontotta a Frear Kft.-vel eddig fennálló, menetjegyek és bérletek viszonteladására vonatkozó szerződését, mivel a társaság nem számolt el megfelelően a korábban átvett jegyekkel és bérletekkel, illetve a felszólítás ellenére sem tett eleget fizetési kötelezettségeinek. Eddig a Frear Kft. több mint 562 millió forinttal tartozást nem fizetett meg, de ez az összeg a még nála lévő készletek esetleges hiányos elszámolása nyomán növekedhet - közölte a Budapesti Közlekedési Központ.

"Tekintettel arra, hogy a fentiek nyomán a Frear Kft.-nél sikkasztás gyanúja áll fenn, ezért azonnali hatállyal felszólítottuk a céget a jegy- és bérletárusítás beszüntetésére, a készletek és bevételek teljes elszámolására, valamint intézkedés történt a szerződés felmondására" - áll a közleményben. Sikkasztás gyanújával a BKV és a BKK vezetői feljentést tettek a Budapesti Rendőr-Főkapitányságon.

A BKV Zrt. 2008 óta állt szerződéses kapcsolatban a Frear Kft.-vel, amely 35 helyszínen folytatott jegy- és bérletértékesítést. A cég az egyes csomópontokban az utasok által jól ismert "fabódékban", illetve egyes helyeken a jegypénztári helyiségekben végezte tevékenységét viszonteladóként. A szerződést a jegyértékesítési feladatok 2012. május 1-jén történt jogutódlásával a Budapesti Közlekedési Központ is megörökölte. A BKK a feladat átvétele után azonnal megkezdte a kiszervezett tevékenység felülvizsgálatát - közölte a BKK hozzátéve, hogy a jegyek értékesítését a saját pénztárakban biztosítja a BKV, hosszab nyitvatartási idővel, több ablakban.

A Frear beszállítója is volt a BKV-nak

Az 1996-ban bejegyzett Frear Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. a cégbírósági adatok szerint sokféle tevékenységet folytat, a fő tevékenysége porcelán-, üvegáru-, tapéta- és tisztítószer-nagykereskedelem. A cég honlapja szerint családi házak, lakások beltéri és bejárati ajtóinak gyártásával foglalkozik, Debrecenben is működtet üzemet, a cég székhely Budapesten, a Soroksári úton van.

A cég nettó árbevételét 2010-ben 2,3 milliárd forintra növelte az előző évi 1,9 milliárdról, a mérleg szerinti eredménye 22 millióról 31 millióra nőtt ezekben az években - derül ki az Opten cégtárának adataiból. Kötelezettségállománya 442 millió forintra rúgott 2010-ben. A cég tulajdonosa Keres József és Somfai Jenő.

Az interneten is elérhető szerződésekből kiderül, hogy a cég az elmúlt években többféle terméket is szállított a BKV-nak, például vízszerelési anyagokat és olyan műszaki-gumiipari termékeket, mint a lég- és légféktömlők.

A Frear tulajdonosainak érdekeltségébe tartozik a Frear Haus Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. is, amely építőipari tevékenységet és porcelán, üvegárú nagykereskedelmi tevékenységet is folytat a cégbírósági adatok szerint. A cég 2010-ben 105 millió forint nettó árbevétel mellett hatmilliós veszteséggel zárt, tartozása 78 millió forintra rúgott.