Alapvetően a kiskereskedők érdekeit szolgálja a trafiktörvény a MDKE szerint, azt azonban váratlan fordulatként értékelik, hogy a jogszabály kizárólag dohány- és dohányzással összefüggő termékekre szűkítette le a dohányboltokban árusítható termékek körét. Az egyesület szerdai közleménye szerint akik eddig is a dohánykereskedelemből szerezték bevételük 80 százalékát, azoknak nem hozhat jelentős változást az új szabályozás. Azoknak viszont, akiknél csak 50 százalék körüli ez az arány, dönteniük kell, hogy folytatják-e az új feltételrendszer mellett. Amennyiben belevágnak, új üzletpolitikát kell kidolgozniuk - hívta fel a figyelmet a szervezet.
Az MDKE akkor értékelné sikeresnek a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény végrehajtását, ha az a dohánykereskedelemmel foglalkozó családoknak biztos megélhetést nyújtó, szakszerű dohány kiskereskedelmet eredményezne - közölte az egyesület.
A közlemény idézi Lengyel Antalt, az egyesület elnökét, aki szerint az egyesület fontosnak tartja, hogy olyan koncessziós jogosultak kapjanak lehetőséget dohánytermékek értékesítésére, akik az állam által meghatározott szakmai elvárásoknak meg tudnak felelni.
Az egyesület szerint a nyílt koncessziós pályázati rendszer mindenkinek azonos lehetőségeket kínál, de a feltételeket nem lesz könnyű teljesíteni, a határidő pedig várhatóan igen szoros lesz. Ezért az MDKE vállalja, hogy felkészíti a pályázni kívánó kereskedőket a pályázatok elkészítésére. A törvény végrehajtása során pedig szakmai információkkal segíti majd az egyesület a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium munkáját.
Az Országgyűlés szeptember 11-én - 244 kormánypárti igen szavazattal, 36 nem ellenében, 26 tartózkodás mellett - hagyta jóvá a jogszabályt, amely szerint a jövő év közepétől csak koncessziós szerződés alapján működő kereskedők (egyéni vállalkozók, illetve gazdasági társaságok) árulhatnak cigarettát.