A nemzetközi hitelminősítő a döntéshez fűzött londoni indoklásában felidézte, hogy múlt héten Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló államadósságának osztályzatát az addigi "BB plusz/B" szintről "BBB mínusz/A-3"-ra javította, visszaemelve a magyar szuverén besorolást a befektetési ajánlású kategóriába.
Csütörtökön az S&P bejelentette, hogy az új magyar államadós-besorolással azonos szintre, vagyis "BB plusz/B"-ről szintén "BBB mínusz/A-3"-ra minősítette fel az Eximbank hosszú és rövid távú osztályzatait.
Pénzügyi stresszben állami segítséget kapna
Az indoklás szerint a pénzintézet osztályzatát azért hozza összhangba a magyar szuverén adósságkötelezettségek besorolásával, mert nézete szerint az Eximbank kormányzati kötődésű szervezet, és szinte bizonyosra vehető, hogy a magyar kormány időbeli és elégséges rendkívüli támogatásban részesítené a bankot pénzügyi stresszhelyzet kialakulása esetén.
Az Eximbank kritikus szerepet tölt be a magyar export támogatásában, ami kulcsfontosságú a gazdasági növekedés szempontjából, tekintettel a magyar gazdaság nyitottságára, és arra, hogy mennyire rá van utalva a külkereskedelemre - áll a Standard & Poor's elemzésében.
A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy az Eximbankot integráns kapcsolatrendszer fűzi a magyar kormányhoz, amely a bank egyedüli tulajdonosa és kötelezettségeinek törvényi garantálója.