A Wizz Air júniustól hetente három alkalommal járatokat közlekedtet Debrecenből Londonba (Luton) - jelentette be Kósa Lajos, Debrecen polgármestere cívis városban tartott a mai sajtótájékoztatón. Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója elmondta, hogy a Wizz Air ezzel a lépésével is új piacot akar építeni és Debrecen egy ígéretes piac, és sikerre is vihető - mondta Váradi József, a légitársaság vezérigazgatója.

Az útvonalon 180 fős gépek repülnek majd, és Debrecenen kapcsán definiálható az az utazóközönség, amire lehet építeni. Debrecen és a régió mellett számítanak a Nagyvárad és környéki közönségre, valamint a szlovákiai, ukrajnai utasokra is. Debrecen a beutazók számára is - a turisztikai és egyéb szempontból is - kedvelt célpont lehet. Kósa Lajos szerint a Wizz Airnek köszönhetően Debrecen az egyik helyszíne lehet az európai fogászati turisztikai piacnak, Sopronhoz hasonlóan. Korábban éppen a járatok hiányában utasították vissza a város ezzel kapcsolatos "ajánlatait".

A Wizz Air lépése nincs összefüggésben azzal, ami a Malévvel történik, hisz a céggel már decemberben megállapodtak erről - mondta Herdon István, a repteret üzemeltető társaság vezetője. A város egyébként már évekkel ezelőtt csábította a Wiz Airt, de akkor a légitársaság még nem látta ehhez érettnek a piacot. Váradi szerint a debreceni reptér teljesen megfelel az igényeiknek. A légikikötőben egyébként további, fél milliárd forint értékű fejlesztést terveznek.

Kósa azt is elmondta, hogy a városban lévő ipari vállaltok is sürgették a légi piac fejlesztését, és a felsőoktatási intézmények számára is előnyös lehet a járat.

Váradi szerint a Debrecen-Luton átlagos jegyár 18-20 ezer forint körül lehet. Váradi azt is elmondta, hogy amennyire sikeres lesz a járat, akkor újabb célállomásokra is indíthatnak gépeket.Váradi a Napi érdeklődésre elmondta, hogy nem szezonális járatról van szó, egész évben közlekedni fognak. Kósa pedig az tette hozzá, hogy az üzleti modell a szezonalitást elsimítja (például az említett fogászati kezelés vagy a diák turizmus miatt).

Váradi azt is hozzátette, hogy amíg néhány évvel ezelőtt az összlakosság négy százaléka utazott repülővel, ez a szám ma már tíz százalék, ami azt jelzi, hogy fejlődik a piac, de még vannak lehetőségek.

A Wizz Air nyolc országban 15 bázist működtet és ez elmúlt évben összesen 11 millió utast szállított. A cég jelenleg 34 repülőgépet üzemeltet, és rövidesen további ötöt helyez üzembe.