Később sajtótájékoztatón Tarlós István főpolgármester az ezt kodifikáló szándéknyilatkozatról is beszélt. Az átadás részleteit egy későbbi ülésen terjesztik a testület elé. A főváros előzetesen 15,1 milliárd forintos visszavételi árról egyezett meg a két külföldi befektetővel, a francia Suez Environnement céggel és a német RWE társasággal. Ha 90 napon belül nem jön létre a megállapodás, a főváros él a rendkívüli felmondás lehetőségével.
Tarlós szerint a főváros az 1997-ben kötött szerződésben előírt összeghez képest 1,4 milliárd forinttal kedvezőbb összegért juthat hozzá a társasághoz, és a városban maradhat a következő tíz évben kifizetendő mintegy 33 milliárd forintos menedzsmentdíj is. Azt azonban nem tudni, hogy Budapest miből fogja előteremteni a több mint 15 milliárdos összeget - tudta meg a lapunk városházi forrásokból.
Tarlós István arról is beszámolt, hogy a visszavásárlás nem érinti a főváros költségvetését, az összeget részben maga a vízművek, részben más közszolgáltató cégek biztosítják. Hozzátette: az sem kizárt, hogy a társaság a saját jogán hitelt vesz fel. A főpolgármester kitért arra is, hogy a külföldi felekkel csaknem fél éve egyeztetnek különféle szakemberek, jogászok, akadémikusok és Magyarország párizsi nagykövetének bevonásával.
Állami garanciát kap a BKV
Tarlós azt is bejelentette, hogy a kormány a szerdai ülésén várhatóan dönt arról, hogy biztosítja a BKV jelenlegi, 63 milliárd forintos adósságállománya számára az állami garanciát. Ezt a fővárosnak és nem a BKV-nak nyújtják, mivel a kormány jelezte, csak Budapestnek ad állami garanciát. A közgyűlés hétfői rendkívüli ülése ezért arról döntött, hogy Budapest teljes garanciát vállal a BKV adósságállományára, illetve további 5 milliárd forint tulajdonosi támogatást nyújtanak a közlekedési cégnek.
Ezzel a lépéssel a BKV finanszírozási problémája a következő három évre megoldódik, a következő lépés a hosszú távú finanszírozás biztosítása lesz, amelyről folytatódnak az egyeztetések. Április 15-ig kell megegyezni a hosszú távú finanszírozásról, ezt követően feloldják a tavaly év végén zárolt 32 milliárdos normatívát, és megköthető lesz az új közszolgáltatási szerződés is, amely április végén jár le.
Kórházak átadásáról szóló döntést elnapolták
A kórházak átadásával kapcsolatos döntést azonban a testület ülésén elnapolta, miután az ülés előtt Havas Szófia, MSZP-s képviselő bejelentette, hogy bírósághoz fordulnak, ha a közgyűlés jelenlegi formájában megszavazza az előterjesztést. Az abban foglaltak ugyanis szerinte kimerítik a hűtlen kezelés fogalmát.
Az átadott egészségügyi intézmények ingó és ingatlan vagyonának értéke mintegy 200 milliárd forint, valamint az Országos Egészségügyi Pénztártól (OEP) kapott csaknem 100 milliárd forintos finanszírozás került át az államhoz, és ezen felül kíván több mint 800 millió forintot megkapni az állam a már jóváhagyott fejlesztésekre, folyó beruházásokra a fővárostól. Havas a Napi Gazdaságnak elmondta, minden bizonnyal a közgyűlés előtti bejelentésük vezetett oda, hogy a testület végül elodázta a döntést.
A Fővárosi Közgyűlés hétfői döntései:
- Pályázatot írnak ki a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatói posztjára. A jelenlegi intézményvezető, Persányi Miklós megbízása augusztus 31-én ugyanis lejár.- Elszállítják a Károlyi-szobrot a budapesti Kossuth Lajos térről. Az alkotást iglenesen elbontják, raktárba szállítják, majd az érvényes engedélyek birtokában az alkotást Siófokon állítják fel. A szobor a fővárosi önkormányzat tulajdona, annak értéke 22,6 millió forint.