A kitárolás költsége a jelenlegi 10,54 forintról 18,44 forintra, a betárolás díja pedig 97,25 forintról 170,19 forintra emelkedik megawattóránként. A drágulás mögött számos tényező áll, ezek között a legfontosabb, hogy a korábbinál jóval magasabb import földgázárakkal számol a hivatal.
A jelenleg érvényben lévő tárolói díjképletben a földgáz importára éves átlagban 62,315 forint/köbméteres áron szerepel, az előttünk álló tárolói évben ugyanakkor már 240,954 forinttal kalkulálják köbméterét. A kereskedelmi tárolóink töltöttsége közben egyre apad, már csak 15 százalék környékén áll a mutató - írja a vgfszaklap.hu.
Magyarországon négy kereskedelmi és egy döntően stratégiai, ám kisebb részben kereskedelmi célú tárolásra is alkalmas földgáztároló működik. Egy-egy ilyen létesítmény működése ciklikus. Áprilistól október közepéig tart a betárolás időszaka, onnantól pedig a következő év márciusának végéig a kitárolásé. A tárolót használó engedélyesek (állami vagy magánkézben lévő kereskedők) a kitárolásért és a betárolásért is díjat fizetnek, melyet a MEKH állapít meg és tesz közzé.
Hatalmas drágulás
A hatalmas gázáremelkedés oka, hogy a be- és kitárolás költségei is jelentősen emelkednek.
Előbbi megawattóránként 170,19 forint lesz a jelenlegi 92,75 forint helyett, utóbbi ára 10,54 forintról 18,44 forintra ugrik.
Költséges lesz a betárolási szezon
Mivel a lakossági földgázfelhasználók ellátása az egyetemes szolgáltatás rendszerén keresztül, szabályozott végárakon történik, a földgáztárolási díjak emelkedése nem jár a lakossági felhasználók terheinek növekedésével.
A gazdálkodó szervezetek azonban már nem ilyen szerencsések, hiszen nem állhatnak az állami védőernyő alá, ki kell fizetniük a piaci árat, amelyet csak tovább srófol a tárolás megemelkedett költsége - írta a szaklap.
A betárolási szezonban ráadásul egy olyan „könyvelési trükk” is visszaüt majd, amelynek most az előnyeit élvezzük. Annak érdekében ugyanis, hogy tartani lehessen az egyetemes szolgáltatás 2013 óta változatlan tarifáit, a kormány tavaly év végén egy rendelettel átminősítette a földgáztárolók működéséhez elengedhetetlenül szükséges párnagázának egy részét mobilgázzá. Fizikailag persze nem párnagázt adtak el, hanem mobilgázt, épp csak a párnagáz rendkívül alacsony könyv szerinti értékén. A majdan betárolandó földgáz áránál ugyanakkor az így nyert árelőny ártöbbletként jelentkezik majd a könyvekben, s hozzáadódik a tárolók feltöltésének költségeihez - olvasható a portálon.