Hatalmas vételi érdeklődés jelentkezett csütörtökön a Budapesti Értéktőzsdén a Rába-részvényekre, miután a menedzsment az előző napi zárás után bejelentette, hogy alulértékeltnek tartja a papírokat, vásárolt belőlük és a jövőben is vásárolni fog. Az árfolyam a nyitást követően hamar felszaladt a kereskedési rendszer engedte 15 százalékos nyereségig, és zárásig ott is maradt, jelentős mennyiségű vételi megbízással a kereskedési könyvben. A bejelentés szerint a Rába-menedzsment tagjai eddig összesen 1802 darab részvényt vásároltak, s a jövőben is terveznek vásárlásokat, valamint vállalják, hogy az általuk reálisnak tartott névérték feletti árfolyam eléréséig nem adnak el csomagból. A vezetés bejelentése szerint a Rába-papírok reális értéke jóval meghaladja a jelenlegi árfolyamot, s a névérték, 1000 forint feletti szint tükrözné azt leginkább.

Inkább bizalomerősítő lépésnek tekinthető a bejelentés − vélte az akcióról Tabányi Mónika, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője. Szerinte ugyanis jelenleg nem tekinthetőek drasztikusan olcsónak a társaság részvényei tőzsdei árfolyamukhoz képest. Bár az első félév jól sikerült a győri cég számára, azonban a kedvező folyamatok ellenére a második félév már nehezebbnek bizonyulhat − hívta fel a figyelmet. A futóműüzletág jó teljesítménye kihívásokkal szembesülhet, hiszen az európai nehézteherautó-piacon a lassulás jelei érezhetőek, s ráadásul a forint is sokat erősödött az első félévhez képest, ami szintén nyomás alá helyezheti a cég eredményességét. Tabányi annyiban egyetért a menedzsmenttel, hogy az idei év valóban fordulónak tekinthető a cég gazdálkodása szempontjából, az év végére becslése szerint akár 3,3 milliárd forintnyi EBITDA-t is termelhet a társaság, s ez − levonva a beruházáshoz szükséges összegeket − azt jelenti, hogy az elmúlt évekkel ellentétben 2012-ben már részvényesi érték is termelődik a társaságnál.

Ugyanakkor az általa várt 3,3 milliárd forintos EBITDA-szint mellett a tegnapi áremelkedéssel már 6,6-szoros EV/EBITDA értéken cserélnek gazdát a cég részvényei, ami iparági összehasonlításban egyáltalán nem jelent kiugróan alacsony szintet.

Kép: Napi grafikonok

A cég értékelésében szerepet kaphat a Győr belvárosában lévő hatalmas ingatlan is, amelyet a Concorde elemzője 3 milliárd forintos értéken vesz számításba, ez a Rába-menedzsment által korábban közölt értékbecslésben szereplő összeg felét jelenti. Ugyanakkor egyelőre nem látszik, hogy ez az érték hogyan jelenhetne meg a részvény árfolyamában, az ingatlan értékesítéséről vagy hasznosításáról bővebb információk nem láttak az utóbbi időben napvilágot a Rába részéről.

Nem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy a Rába menedzsmentje az év elején 815 forinton jelentős mennyiségű papírt értékesített az MNV Zrt. által a cég részvényeire tett nyilvános vételi ajánlat során.