A cégek mintegy harmada fizet késve, s nyolcaduk két hónapnál nagyobb csúszással, vagy akkor sem egyenlíti ki a számláit Európában - derül ki az Atradius felméréséből. Ezen belül Görögországban a számlák 54 százalékát fizetik ki harminc napos késéssel, s csak kicsivel jobb az arány Spanyolorszában és Olaszországban. Magyarország az európai átlagnál egy hajszállal mutat jobb arányt, itthon 31 százalék a hónapos csúszások átalgos ideje. Ez azonban csak a belső ügyletekre igaz, az exportpiacokba irányuló ügyletek esetében ugyanis jóval nagyobbak a csúszások.
Magyarországon az jellemző, hogy a követelések hat százaléká több mint egy hónap, egy százalékát pedig három hónap késéssel elégítik ki. A háromhavinál is nagyobb csúszások világátlaga ennél sokkal rosszabb, hat százalék. Ezek azonban még mindig a kifizetett számlák körét ejelntik.
A számlakövetelések 3 százalékát sosem egyenlítik ki globális átlagban. Ez az érték Dél-Európában öt-hat százalék Olaszországnak és Görögországnak köszönhetően. Magyarország itt is jobb az átlagnál, belföldi követeléseknél kettő, exportnál pedig mindössze egy százalékot tesz ki.
A nem fizetők általában - 66 százalék a belföldi ügyleteknél - arra hivatkoznak, azért nem fizetnek, mert nincs pénze. A tapasztalatok alapján a cégek jobban odafigyelnek a kintlévúségeikre, gyakrabban küldenek fizetési felszólítást - korábban ez sokszor egyáltalán nem volt jellemző. Szintén jellemző, hogy gyakrabban ellenőrzik a cégek partnereiket - akár kockázatelemzésről, akár egyéb ellenőrzésről legyen szó. Az viszont még mindig nem túl elterjedt, hogy profi követeléskezelő céget bízzanak meg. A társaságok mindössze 15 százalékot tesz ki ez az arány.