A normandiai partoktól 22 kilométerre vívott, tengeri csatára emlékeztető összecsapásban a hajók egymásnak ütköztek, a nagyobb bárkák olykor maguk előtt tolták a kisebb hajókat.
A BBC által "kagylóháborúnak" minősített incidens hátterében a térségben gazdag állományú kagylók halászata áll. A briteknek ugyanis jogukban áll ott halászni, míg a franciáknál halászati tilalom van hatályban októberig, hogy a kagylóállomány gyarapodhasson. A britekre ezek a szabályok nem vonatkoznak, a franciák pedig nehezményezik, hogy a csatornán túli kollégáik megdézsmálják az ő megélhetésüket is biztosító kagylóállományt.
A BBC szerint a franciák szándéka pofonegyszerű: mindaddig távol tartani a briteket, amíg a kagylóhalászati tilalmat fel nem oldják.
A brit műsorszóró beszámolója szerint 35 francia hajó gyűlt össze hétfő este, hogy megakadályozzák a brit "fosztogatást". A franciák sikerrel jártak, a mindössze 5 brit hajónak esélye sem volt a francia "armadával" szemben.
A halászok közti feszültség nem új keletű, viszont az utóbbi öt évben egy egyezmény keretében megfértek egymás mellett. A megállapodás szerint a nagyobb brit halászhajók távol maradtak a térségtől, cserébe széles körű halászati jogokért. A franciáknak azonban elegük lett abból, hogy a britek egész évben halászhatnak, míg ők csak október 1. és május 15. között.
A fotó illusztráció, az évszázados francia-brit konfliktusra utal, forrása: Marcel Mochet/AFP.