A hétfőn benyújtott javaslat egyebek mellett rendelkezik arról, hogy a devizahitel forintra váltásakor a bank három hónapos BUBOR-hoz kötött kamatot alkalmazhat. A kamatfelár az eredeti kamatfelár, amely azonban nem lehet kevesebb, mint 2 százalék, és nem haladhatja meg lakáscélú fogyasztói jelzálog kölcsönszerződés esetén az 5,5 százalékot, nem lakás célú fogyasztói jelzálog kölcsönszerződésnél pedig a 7 százalékot.

A devizahitelek felvételekor a kamatfelár szintén 2-5 százalék körül volt, pont annyi, mint a mostani törvényjavaslatban. Korrekt dolog, hogy nem a kamatot rögzítik, hanem a kamatfelárat - vélekedett Balatoni András, az ING Bank Zrt. vezető elemzője. Nem gondolja, hogy jelentős verseny alakulna ki az ügyfelekért a hitelpiacon, mivel információs előnyük van azon bankoknak, ahol az ügyfél bankolt, ők ismerik a legjobban az ügyfelüket. Összességében e kamatok alacsonyabbak, mint a forinthitelek kamatai. Az előző egy évhez képest érezhetően csökken a devizahitelesek döntő többségének törlesztőrészlete.

A törvényjavaslat nagyjából összhangban áll a korábban kiszivárgott információkkal, de bizonyos szempontból valamivel enyhébb megkötést jelenthet, hogy explicit módon csak egy kamatperiódusra vonatkozik a kamatfelár korlátozása - véli Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője. Igaz, a fair bankrendszerről szóló törvény alapján ezt követően is nehéz lesz a kamatfelár emelése.

Az viszont egyértelműen pozitív a bankok szempontjából, hogy minden kiváltó hitel változó kamatozású lesz, tehát nem rögzül hosszú időre egy alacsony kamatszint, hanem csak a kamatfelár - vélekedett az elemző. Ahogy az várható volt, a bankrendszer a piacinál alacsonyabb kamat mellett lesz kénytelen újrakötni a szerződéseket, ami átlagosan 1-2 százalékos kamatfelár-kiesést jelenthet. E korlátozása szektorszinten 30-50 milliárd forintos bevételkiesést jelenthet évenként, amellett, hogy a devizahiteles elszámolások miatt csökkenő tartozások is már önmagukban véve hasonló bevételkiesést okoznak - vélekedett. Az OTP szintjén évi 10-15 milliárd forint bevételkiesés várható, ami még mindig kedvezőbb, mintha kedvezményes árfolyamon történt volna a forintosítás - fogalmazott Réczey.

A szakértő szerint ezzel lezárulhat egy nehéz időszak a bankszektor szempontjából, jelentős veszteségek árán, de megszabadulhat egy óriási kockázattól, ami az elmúlt években folyamatos nyomás alatt tartotta a bankokat.