Egyelőre nem drágulnak sem a helyközi, sem pedig a budapesti tömegközlekedési tarifák. A nagyobb városok helyi társaságainál vegyes a kép, van, ahol már döntöttek a változatlan árakról és van, ahol szolgáltatóváltás miatt februártól elképzelhető az emelés.

A helyközi közlekedés nem drágul

Az állami tulajdonú buszvállalatok és vasúttársaságok alaptarifái jövőre nem emelkednek - adta hírül a közlekedésért felelős Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A díjak 2010-óta változatlanok.

Helyben sem kell többet fizetni

A BKV jegy- és bérletárai a 2015-ös szinten maradnak. A vonaljegyért 350, a 10 darabos gyűjtőjegyért 3000, a metró szakaszjegyért 300, az átszállójegyért pedig 530 forintot kell fizetni. A teljes árú havi bérlet 9500 forint marad, míg a diákoknak 3450 forintot kell fizetniük.

Bár hivatalos döntés még nem született valamennyi vidéki nagyváros tömegközlekedési szolgáltatójánál a jövő évi díjakról, a Napi.hu úgy tudja, hogy sem Miskolcon, sem Szegeden, sem Debrecenben nem emelkednek a tarifák. Pécsett január 1-jén biztos nem, februártól azonban elképzelhető a drágulás, miután Tüke Busz Zrt. helyett a Biokom Nonprofit Kft. végzi a jegy- és bérletértékestést januártól.

Ugyanannyiért lehet taxizni

Nem növekednek a taxi-tarifák sem Budapesten, az utasok 2016-ban is 450 forintos alapdíjért, 280 forintos kilométerenkénti és 70 forintos percdíjért utazhatnak.

Nem drágul az autópályadíj

Bár még folyamatban van a megyei matricák év eleji bevezetése óta eltelt időszak gyakorlati tapasztalatainak áttekintése, a felülvizsgálat várhatóan nem érinti majd az e-matricás rendszerben alkalmazott díjszinteket, díjkategóriákat - közölte a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. Sőt, a kormány honlapján megjelent rendelettervezet szerint a személyautóra megszabott díjjal használhatják hétszemélyesnél nagyobb autóikat is a gyorsforgalmi utakon a nagycsaládosok és a mozgáskorlátozottak.

Az érvényes útdíjszabályok szerint a D1 kategóriába tartoznak a személykocsik 7 férőhelyig, a D2 kategóriába az ettől nagyobb személyautók és a lakóautók. Az éves díj jelenleg mindkét kategóriában azonos, 42 980 forint. A rövidebb időtartamra váltott úthasználati jogosultságok viszont jelentősen különböznek. A heti díj a D1 kategóriában 2975, míg a D2-ben 5950 forint. A havi díj az előbbi sorrendben 4780, illetve 9560 forint. A megyei "matrica" pedig 5000, illetve 10 000 forint jelenleg.

Drágul néhány postai szolgáltatás

A postán az ajánlott többletszolgáltatás ára 275 forint helyett 280 forintra, a tértivevény többletszolgáltatás ára 185 forint helyett 190 forintra emelkedik. A hivatalos irat ára 330 forint helyett 340 forint lesz. Az egyetemes csomagszolgáltatás keretein belül elérhető MPL Postacsomag alapdíjak pedig egységesen 100 forinttal emelkednek.

A közleményben kiemelték, hogy a nem tömeges feladású, közönséges levél alapára 30 grammig változatlanul 115 forint, 50 grammig 150 forint marad, a 30 grammos elsőbbségi levél ára pedig továbbra is 145 forint lesz, és nem változnak a lakosság által leggyakrabban igénybe vett expressz csomagszolgáltatások árai sem.

Szomorú lehet a január a dohányosoknak

Jövőre szálanként 4 forintos extra sarc sújthatja azokat a cigarettákat, amelyek a dohányzásra való rászokást segítik, vagy a leszokást gátolják. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter még október végén jelentette be, hogy a kormány új javaslatot dolgozott ki a nyáron az Európai Bizottság által felfüggesztett dohányipari különadó helyett, amely ellen az Európai Bizottság nem emelt érdemi kifogást.