Értesüléseink szerint eddig három név merült fel komolyabban: a jelenlegi megbízott elnök, Dányi Gáboré, emellett a Miniszterelnökség államtitkáraként tevékenykedő Homolya Róberté, illetve Cséfalvay Zoltán NGM-államtitkáré. Az utód megtalálása azonban a Napi Gazdaság értesülése szerint korántsem problémamentes. Egyes, a fejlesztéspolitikai ügyekre rálátó szakértők szerint még helyettes államtitkárok is ódzkodnak elvállalni a feladatot.

A legnagyobb nehézséget az okozza, hogy a kiszemelt jelöltek egy része nem szívesen vállalná el egy hamarosan megszűnő szervezet − vele együtt erős leépítésekkel járó − feladatkörét. A kormány ugyanis azt már eldöntötte, hogy a 2014-től induló új uniós költségvetési időszakban más rendszerben képzeli el az uniós forrásfelhasználással kapcsolatos döntéshozatalt, és inkább az egyes minisztériumokra bízná a tervezést és a lebonyolítást is. Az NFÜ-nek januártól már nem lesz új feladata, mindössze a 2007−2013 között kiírt pályázatok lezárásával, kifizetésével és az ellenőrzések lebonyolításával kapcsolatos végrehajtás marad a szervezetnél.

Az NFÜ irányítása megoldott, a mindenkori elnök kinevezése a fejlesztési miniszter jogkörébe tartozik − válaszolta a Napi Gazdaságnak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtóosztálya az új vezető várható kinevezésének időpontjáról kapcsolatos kérdésünkre. Jelenleg az ügynökséget a szervezeti és működési szabályzata értelmében Dányi, a fejlesztési és informatikai elnökhelyettes irányítja teljes elnöki feladat- és hatáskör birtokában.
A változás a támogatási szerződések ellenjegyzését nem érinti − azt eddig is az irányító hatóságok vezetői végezték −, de nem érinti a pályázatokhoz kapcsolódó egyéb döntések meghozatalát vagy a szervezet működtetését sem, mivel van, aki az elnöki jogköröket gyakorolja. A Miniszterelnökségen létrehozott Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság pedig az egyedi pályázati döntésekben nem játszik szerepet, feladata a rendszer működtetési környezetének hatékonyabbá tételével, illetve kormányzati szintű kezelésével kapcsolatos.