A Monetáris Tanács 25 bázispontos kamatcsökkentésének indoklása ismert, most azért kértünk figyelmet, mert a kamatcsökkentő döntés mellett az MNB Monetáris Tanácsa stratégiai döntéseket hozott - mondta Matolcsy György jegybankelnök a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő - immár rendkívülinek számító - sajtótájékoztatón. Egyértelmű döntés született a kamatcsökkentő-ciklus folytatásáról. A növekedési fordulat elején tartunk, ezt meg kell erősíteni az alacsony alapkamattal - tette hozzá a jegybankelnök.

Nemcsak lehetőségét, szükségét is látja a monetáris tanács, de megváltozik az alapkamat-csökkentés rendje: 4 százalék alatti alapkamat-világban az ECB-t követi a jegybank, amikor előremutató iránymutatást alkalmaz majd az alaprátára vonatkozóan. Ez egy más monetáris politikai termék, amely 3 tényezőt vesz vizsgálat alá:

  • az első a középtávú inflációra vonatkozó előrejelzés - ez jelenleg 3-3,5 százalék;
  • a második,hogy az alapkamat-csökkentési ciklus következő szakaszában közvetlenül is érvényesítik a pénzügyi stabilitásra vonatkozó előrejelzéseket is. Ilyenek az államadósság, a költségvetési hiány, a fizetési mérleg, a devizahitel-állomány, az árfolyamingadozás, a reálkamat-szint, a bankrendszer tőkemegfelelési mutatója. Ezek összevont vizsgálata nyomán alakítják ki a véleményüket a Monetáris Tanács tagok.
  • harmadikként pedig figyelembe veszik a reálgazdaság helyzetét is.

A globális piacokon is ez utóbbit figyelik majd - indokolta Matolcsy.

Kisebb lépések jönnek

A jövőben az MNB a 25 bázispontos lépések helyett akár 10 bázispontos lépéseket is megtehet. Ezt 4 százalékos alapkamat mellett is követni tudja a bankrendszer és az állampapír-rendszer - érvelt a jegybankelnök. Az MT úgy látja, hogy a fenti 3 tényező alapján az alapkamat-csökkentési ciklus végpontja 3-3,5 százalék között lehet - kisebb lépésekben persze.

Matolcsy egyértelmű sikernek nevezte az elmúlt 12 hónap kamatcsökkentő ciklusát. A kezdetekkor - az MT külső tagjainak kivételével - kevesen hitték, hogy van lehetőség a kamatcsökkentésre. Szerinte az alapkamat-csökkentéseket minden hónapban azonos mértékű hitelkamat-csökkentés követte a banki oldalon. Az állampapír-piacon az alapkamat-csökkentések a hozamgörbét is csökkentették, így a - Matolcsy szerint - indokolatlanul magas hozamgörbe jött létre.

Fontos rögzíteni, hogy a kamatcsökkentések révén erősödött Magyarország pénzügyi stabilitása. A cds-felártól kezdve minden más mutató alátámasztja ezt a vélekedést a jegybankelnök szerint. Az aggodalmakkal, kritikákkal szemben a monetáris politika kiszámítható jelzőt kapott. A fenntartható 3 százalék alatti deficit mellet az elemzői vélemények a kiszámítható kamatpolitikát is megemlítették az értékeléseikkor.