Jól teljesítettek a hazai nyugdíjkasszák az év első kilenc hónapjában. Az MNB és a pénztárak honlapjára feltöltött árfolyamadatok szerint minden hazai önkéntes és magán-nyugdíjpénztári alap pozitív hozamot ért el az év eleje óta.
Az év eddigi részében a zömében magyar állampapírokat tartalmazó, kockázatkerülő alapok teljesítettek a leggyengébben, körülbelül 2 százalék körüli hozamot értek el. Reálhozam azonban még ezen alapokon is van, hiszen az infláció alacsony. A valamivel nagyobb kockázatú, hosszabb állampapírokat is tartó klasszikus alapok már lényegesen magasabb, 4-5 százalékos hozamot produkáltak 9 hónap alatt, ami évesítve 6 százalék körüli teljesítményt jelent. A legjobban teljesítő klasszikus alap a Honvéd nyugdíjpénztáré lett, 5,7 százalékot hozott 9 hónap alatt, a második legsikeresebben kezelt konstrukció az Aegoné 5,4 százalékos nyereséggel.
Még jobban teljesítettek a kiegyensúlyozott alapok. A legnagyobak közül az OTP kiegyensúlyozott alapja idén januártól 8,8 százalékos hozamot ért el, az Allianzé pedig 8,2 százalékot, míg az Aegon és az MKB kiegyensúlyozott alapjai 7,8, illetve 8,9 százalékos hozamot értek el.
A kiegyensúlyozott alapokat is túl tudta szárnyalni néhány magas részvényhányadot tartó növekedési és dinamikus alap. A legmagasabb hozamot az idén egy tematikus részvényekbe fektető nyugdíjalap, az Aegon klímaváltozás portfóliója érte el, ennek az árfolyama 13,3 százalékot emelkedett január óta. Kétszámjegyű, csaknem 12 százalékos hozam keletkezett az Allianz kockázatvállaló portfólióján is. A magas kockázatú alapok több kasszánál is felülmúlták teljesítményükkel a kiegyensúlyozottakat, az Aegon és az Allianz mellett az OTP, a Budapest és a Pannónia portfóliói közül is a legtöbb részvényt tartó alapok hozama lett a legmagasabb - írta a Világgazdaság.