A bank húsz év után 2014-ben első alakalommal számolt be veszteséges gazdálkodásról, a bankcsoport adózott vesztesége 38,7 milliárd forint volt. A Budapest Bank tavaly június közepén került állami tulajdonba, miután az MFB-csoporthoz tartozó Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. kifizette a Budapest Bank Zrt. 100 százalékos üzletrészének ellenértékét, 700 millió dollárt a General Electric (GE) Capital Groupnak.

A Budapest Bank-csoport tavaly mérlegfőösszegét csaknem 8 százalékkal, 965 milliárd forintra növelte és 14,7 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el a magyar számviteli szabályok szerint készült konszolidált, előzetesen auditált beszámolója szerint.

A tavalyi nyereség a kulcsszegmensekben elért növekedés mellett a javuló céltartalék-képzésnek, valamint egyszeri eredményjavító tételeknek köszönhető. A bankcsoport a deviza jelzálog- és autóhitel elszámolás miatti állománycsökkenés következtében jelentős összegű értékvesztést szabadított fel még az első félévben, ami 4,7 milliárd forinttal növelte a bank eredményességét. Az elszámolás nyomán csökkenő portfólió, a csökkenő alapkamat, valamint az új, szigorításokat hozó árazási és hitelbírálati piaci szabályozás negatívan hatott a nyereségtermelő képességre, ezt ellensúlyozták azonban az egyszeri eredményjavító tételek - például az eszközeladásból származó bevételek - áll a tájékoztatásban.

A mérlegfőösszeg növekedése a kulcsterületeken elért növekedés mellett elsősorban a látra szóló vállalati és lakossági betétállomány erőteljes növekedésének tudható be. Mindez abból a szempontból is fontos eredmény, hogy a Budapest Bank 2015 során továbbra is fenntartotta erős likviditását úgy, hogy közben a tulajdonosváltás nyomán visszafizette a korábbi tulajdonos GE-től kapott forrásokat, megteremtette önálló finanszírozását, az autóhitelek forintosításával pedig szinte teljes mértékben megszüntette devizakitettségét.

Mindezek nyomán a csoport tőkemegfelelési mutatója is 15,9 százalékra nőtt (SREP követelményekkel együtt számítva 11,5 százalék). A bank működési költségei, az intenzív marketingtevékenység és a korábbi évben elmaradt 3 százalékos általános, piackövető bérfejlesztés ellenére 0,6 százalékkal csökkentek (38,4 milliárd forintra).

A számok bizonyítják, hogy az állam jó gazdája tud lenni a rábízott vagyonnak. Az MFB-csoport tagjaként működő Budapest Bank hangsúlyos szerepet visz a kormányzat olyan gazdaságpolitikai céljainak hatékony megvalósításában, mint a kkv-k hitelezése, az állami földhitel közvetítése vagy az otthonteremtési támogatás magyar családokhoz történő eljuttatása" - mondta Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség államtitkára.

Jelentős sikernek tartom, hogy kiváló pénzügyi eredményeinket úgy értük el, hogy a szektor történelmi feladata, a devizahiteles elszámolás és autóhitel forintosítás sikeres teljesítésén túl tulajdonosváltás történt, ennek részeként előző anyavállalatunkról, a GE-ről leválva megteremtettük önálló működésünket és finanszírozásunkat, ráadásul az év során gyakorlatilag teljes mértékben megszüntettük devizakitettségünket. Új szolgáltatások és innovációk révén a jövőben is tovább kívánjuk erősíteni kkv és lakossági piaci pozícióinkat, kiemelt figyelmet fordítva az ügyféligények előremutató kiszolgálására" - mondta Zolnai György, a bank vezérigazgatója.

Főbb konszolidált mérlegadatok (millió forint)
Megnevezés20142015
Mérlegfőösszeg895 455965 164
Ügyfelekkel szembeni kötelezettségek588 530663 737
Ügyfelekkel szembeni követelések (nettó)581 363533 626
Működési költségek (értékcsökkenés nélkül)38 62838 399
Követelésekre képzett értékvesztés és kockázati céltartalék-6 9001 774
Adózás előtti eredmény (konszolidált)-36 90318 949
Adózás utáni eredmény (konszolidált)-38 72514 766
Forrás: cégközlés

A bankcsoport lakossági bruttó hitelállománya - elsősorban a deviza jelzálog- és autóhitel elszámolás miatt - 14 százalékkal, 324,4 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához képest, ezen belül az autóhitel-portfólió 14 százalékkal, a jelzáloghitelek állománya 16 százalékkal, a fedezetlen hitelek állománya pedig 11 százalékkal zsugorodott.

A fedezett hitelek állománycsökkenésének hátterében a devizahiteles elszámolás portfóliócsökkentő hatása áll, amit azonban részben ellensúlyoz, hogy a bank az előző évhez képest 25 százalékkal növelte az új jelzáloghitelek, 15 százalékkal pedig az új autóhitelek kihelyezését. Az eddigi évek tendenciáját folytatva a bankcsoport továbbra is kiváló eredményeket ért el a befektetési szolgáltatások terén: a Budapest Alapkezelő teljes kezelt vagyona 7 százalékkal (528 milliárd forintra) növekedett. Ezzel a Budapest Alapkezelő 8,5 százalékra növelte részesedését a nyilvános alapok piacán.

A Budapest Bank Business, a bank elsősorban kis- és középvállalatokra szakosodott üzletága hitelállományát szinten tartotta (451 milliárd forint), ezen belül a kisvállalati hitelállományát 5,5 százalékkal (184 milliárd forintra), mikrovállalati hitelállományát pedig 14 százalékkal növelte (18,7 milliárd forintra).

Ezen felül a bankcsoport vállalati lízingállományát jelentősen, 18 százalékkal, 55,6 milliárd forintra növelte és 39 százalékkal több új lízing állományt helyezett ki tavaly. Ezzel a teljes bankcsoporti vállalati hitelállomány meghaladta az 500 milliárd forintot. A vállalati üzletág eredményeihez hozzájárult az MNB növekedési hitelprogramban való aktív részvétel is, amely második szakaszában 2013. október 1. és 2015. december 31. között a bankcsoport összesen 150 milliárd forintot, a teljes piaci volumen 10 százalékát helyezte ki 2015. december 31-ig.