Az Erste működési bevételei 2023 első negyedévében 52,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi adatot, azonban rendkívüli tételek miatt a tényleges növekedés csak 17,4 százalék. A számban a torzítást többek között a Sberbankkal kapcsolatos pénzmozgások okozzák, hisz tavaly be kellett fizetni az ebből adódó veszteség finanszírozását a bankoknak, most viszont visszatérítés történt. A reális számok így jobban látszanak, ha 2021 első negyedévévvel vetjük össze az idei első negyedévet. A lakossági ügyfelek harmadával kevesebb, míg a cégek fele annyi új finanszírozásra tartottak igényt, mint a tavalyi azonos időszakban.
Egyedi tényezők hatásai
A nettó kamatbevételek a tavalyi első negyedévhez képest 72,5 százalékkal gyarapodtak, részben azért, mert a bank a kereskedési bevételek egy részét itt számolta el. A kereskedési és konverziós bevételek ezért 17,8 milliárd forinttal csökkentek. A díj- és jutalékbevételek 10,4 százalékkal nőttek, leginkább az aktív ügyfélállomány nagyobb tranzakciós aktivitásának, valamint a befektetési üzletág teljesítményének köszönhetően.
A működéssel kapcsolatos kiadások 19,4 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest, megint csak főként a Sberbankhoz kapcsolódó OBA-tétel miatt, amely tavaly növelte, míg idén, a visszatérítés révén mérsékelte a költségeket. Az Erste működési eredménye így jelentősen, 44,7 milliárd forintra nőtt.
Egy tételben jelentkeztek a külön terhek
A költség/bevétel arány március végére 36,5 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 69,2 százalékról. Ugyanakkor az egyéb működési eredmény 37,5 milliárd forint veszteséget mutat, jelentős részben annak köszönhetően, hogy a bankokat terhelő különadót, tranzakciós illetéket és extraprofitadót az év elején a teljes évre előre be kell fizetni. Az adózás utáni nyereség így 6,3 milliárd forint lett, míg 2022 első negyedévét közel egymilliárd forint veszteséggel zárta a bank.
Visszaesés a lakossági hitelezésben
Az ügyfélhitelek és kötvények állománya március végén 17 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, míg az új finanszírozás volumene ugyanakkor 41 százalékkal maradt el 2022 első negyedévének teljesítményétől. A megnövekedett kamatok erősen visszavetették a hitelezést: a teljes lakossági hitelállomány 3 százalékkal nőtt éves összevetésben, az új kihelyezések értéke azonban az idei első negyedévben 32,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban a jelzáloghitelek iránti kereslet visszaesése miatt. Az új lakáshitelek folyósítása 58 százalékkal esett vissza a 2022-es eredményhez képest.
A fogyasztási típusú hiteleknél a kihelyezés összességében 12 százalékkal csökkent. Ezen belül a személyi kölcsönök esetében 16 százalékkal, míg a Babaváró hitel iránt 49 százalékkal csökkent a kereslet az egy évvel korábbihoz képest. A kisvállalkozók esetében az új folyósítás 21 százalékkal nőtt éves összevetésben.
Betétek, befektetések
A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – március végére 4752 milliárd forintra nőtt, 4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A megtakarításokon belül a befektetések aránya 66 százalék volt. A lakossági megtakarítás csökkenő, ugyanakkor a befektetési lehetőség mindenki számára nyitva áll, alacsony havi összeggel is lehet folyamatosan befektetni. A helyzetet nehezíti, hogy a magyar állam magas kamatokkal vonzza az ügyfeleket, a banknak ezzel is fel kellett venni a versenyt.
Magas kamatszint, óvatosabb vállalati hitelfelvétel
A vállalati területen a kötvény- és a hitelállomány együttesen 36 százalékkal nőtt egy év alatt, és március végén meghaladta a 1175 milliárd forintot. A kis- és középvállalkozásoknál a hitel- és kötvényállomány 25 százalékkal, a kereskedelmi célú ingatlanoknál 11 százalékkal, míg a nagyvállalatok és önkormányzatok esetében 77 százalékkal gyarapodott 2022 első negyedévéhez képest. Ugyanakkor az egy évvel korábbinál jóval magasabb kamatkörnyezetben a cégek megfontoltabban nyúlnak külső forráshoz. Az első negyedévben ezért az új kötvények és hitelek volumene 48 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Fejlődési irányok
Az Ersténél tovább nőtt a digitálisan aktív ügyfélállomány, növekedik a mobil használat a desktop javára, ezt a trendet szeretnék tartani, mivel lesznek alkalmazások, amik már csak mobilon érhetők el. Érdekesség, hogy 54 százalékkal emelkedett a külföldi kártyahasználat egy év alatt, ami lehetne a tavalyi alacsony bázis hatása is, de még a 2019-hez, vagyis a "békeidőkhöz" képest is növekedett.
Várakozások
Az idei évre vonatkozólag az Erste azt várja, hogy megindul a kamatok csökkenése, miután a jelenlegi igen magas kamatszint kedvezőtlen a banknak. van ugyan egy olyan általános szabály, hogy a magasabb kamatok kedvezők a bankoknak a kamatmarzs növekedése miatt, azonban egyrészt most a kamatok nominálisan rendkívül magasak, ami visszaveti a hitelezést, másrészt a kamatstop magasabb kamatok mellett értelemszerűen magasabb veszteséget okoz.
A Napi.hu kérdésére, hogy mit várnak az extraprofitadó esetleges meghosszabbításával kapcsolatban, Jelasity Radován, az Erste elnök-vezérigazgatója azt válaszolta, hogy miután a kormány a bevezetéskor arra tett ígéretet, hogy az adó a tavalyi és az idei évre szól, arra számítanak, hogy ennek megfelelően jövőre nem lesz már ilyen adó.
Válságálló-e Magyarország?
Virág Barnabás ad választ a kérdésre, továbbá Végh Richárd a BÉT vezérigazgatója is beszélget május 26-án a Müpában. Az MNB alelnöke és Budapesti Értéktőzsde vezetője a Napi.hu konferenciájának fő előadói.