Viharos sebességgel lett népszerű adózási forma a kisvállalkozások átalányadója, a kata. Az adónem 2013-as bevezetése óta mára a 2021-es adatok alapján az 590 ezer egyéni vállalkozóból 450 ezer választotta ezt a formát.
A július 12-én benyújtott és másnap elfogadott új jogszabály augusztus végével lényegében megszüntette azt az adózási módot, amit minden tizedik magyar használt. A módosítások után lényegében lehetetlen a legtöbb adózónak a kata módosított szabályainak megfelelni, hiszen csakis magánszemélytől származó bevételekre alkalmazható az adózási forma.
Ez a katás vállalkozók több, mint háromnegyedét érinti, akiknek jelentős része új adózási formát kell keressen. Azonban bármilyen megoldást is választ a vállalkozás, az az adminisztrációs terhel növekedésével jár.
Egyszerűen nincs elég könyvelő
A kata fő előnye az egyszerűsége volt, és több százezer egyéni vállalkozó megnövekedett adminisztrációs terheinek elvégzéséhez egyszerűen nincsen elegendő könyvelő az eleve szakemberhiánnyal küzdő szakmában – mondta Harkai István, a Minősített Könyvelők Egyesületének (MINKE) elnöke.
Véleménye szerint az intézkedés hatására az amúgy is túlterhelt, egyre fogyatkozó számú könyvelők egy része befejezi a tevékenységét, így tovább csökken a szakemberek száma. Az egyéb adózási formákban már nemcsak évi, hanem havi bevallásokat kell készíteni, sokkal szigorúbb nyilvántartásokat kell vezetni, a törvényes működéshez sokkal több feltételt kell figyelni a könyvelőknek.
Mindez a vállalkozásoknak többletköltséget, a könyvelőknek többletmunkát jelent, és ezzel tovább bonyolítja és drágítja a módosítás az adórendszert. A szakemberek szerint félő, hogy az intézkedéseknek nem az lesz a hatása, hogy több adót fizetnek az egyéni vállalkozók, hanem sokan ismét a feketegazdaság irányába váltanak.
Az év közbeni váltás is problémás
Különösen problémás, hogy adóéven belül módosítják a jogszabályokat. Az eddigi szabályok szerint augusztus 31-éig működhetnek tovább a megszokott formában a katás vállalkozások. Élő szerződések betartását, az életszerű munkavégzést is akadályozza az új szabály, amivel még a költségvetés sem biztos, hogy jobban fog járni.
Élő szerződések esetén kihívásos annak kezelése, hogyan lehet például olyan bevételeket kezelni, amiket egy szeptemberben már megszűnő egyéni vállalkozó kap. Ez a megrendelők számára is többletmunkát, adminisztrációt jelent. Több százezer szerződést kell a nyári szabadságolások alatt átírni, észszerű lett volna a 2023-as év elejét megvárni a változásokkal.
Sietni kell, de nem rohanni!
A MINKE szerint most az a legfontosabb, hogy minden vállalkozás egyeztessen a könyvelőjével, adótanácsadóval, az időpontról, hogy mikor tudják áttekinteni a választási lehetőségeket. Cégek esetében nagyon fontos, hogy az adónem-váltás miatt könyvvizsgálatra lesz szükségük.
A konkrét egyeztetéssel pedig ajánlott várni pár napot, a törvény hivatalos megjelenését követően, mert a teendők nagyban függenek attól is, hogy a NAV milyen tájékoztatót tesz közzé az átállás módjáról és a könyvelőnek is tájékozódni kell a lehetőségekről.
Tessék előre gondolkodni!
A leghasznosabb, amelyet minden a katából kieső vállalkozó addig is tehet, hogy felkészül a könyvelővel, adótanácsadóval, könyvvizsgálóval folytatandó beszélgetésre, mert konkrétumok nélkül a szakemberek sem tudnak konkrét tanácsot adni.
- Nézze át és írja le milyen költségei vannak, melyek a vállalkozásával kapcsolatban merülnek fel. Ez ugyanis nagyban befolyásolja, hogy milyen adózási módot érdemes választani. Például van-e kocsija, amire költséget lehet elszámolni, mennyi az anyag- és árubeszerzés költsége, egyéb vállalkozási költségei.
- Emellett gondolja át, hogy mennyi bevétele várható még augusztus 31-ig a vállalkozásnak. Ugyanis például a kata-alanyiság megszűnésének utolsó napján megszerzett bevételnek kell tekinteni minden olyan ellenértéket, amelyről kiállított bizonylat szerinti teljesítési időpont a kata-alanyiság időszakára esik. Így az a kisadózó, aki már 2022 januárjában is katás volt, és a katásságát 2022. szeptember 1. nappal szünteti meg, az idén 12 millió forintig nem fizet különadót.