Tegnap kötött megállapodást a Dalkia Energia Zrt. és az E.ON Hungária Zrt. a debreceni és nyíregyházi erőművek adásvételéről. A szerződés értelmében a két egység legkésőbb 2015. december 31-ig az országosan eddig 67 ezer lakossági fogyasztót és több ezer közületet távhővel ellátó Dalkia Energia tulajdonába kerül - közölték a felek.
Az ügylet a gázmotoros egységeken kívül minden erőművi berendezést érint. A vásárlással összesen további 760 megawatt hőtermelő és 160 megawatt villamosenergia-termelő kapacitással bővül a Dalkia Energia cégcsoport erőművi portfóliója. Az ügylet zárására a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és a Gazdasági Versenyhivatal szükséges engedélyeinek megszerzése után kerül majd sor.
Az E.On tavaly nyáron kezdeményezte a két, kapcsolatan hőt és áramot is termelő erőműnél a villamosenergia-előállítás felfüggesztését. Ezek a kapcsoltan hőt és áramot is termelő erőművek a jelenlegi piaci viszonyok között ugyanis nem üzemeltethetők gazdaságosan, ráadásul a kombinált ciklusú egységek korábban is inkább ellátásbiztonsági szerepet töltöttek be az alacsony áramárak és termelői távhődíjak következtében. A Dalkia színre lépése is ezzel van összhangban, a cég alapvetően a távhőtermelésben érdekelt. Az E.ON tavaly ősszel a két, éves szinten 2,5 milliárd forint veszteséget termelő erőműben létszámleépítést is bejelentett, az 50 fős elbocsátás 30 százalékos megszorításnak felelt meg.
A két egység kapcsán Dalkia Energia hosszabb távon vizsgálja a Pécsett tavaly megvalósított biomassza tüzelés alkalmazásának lehetőségét. Amennyiben azt a régió tüzelőanyagbázisa, az üzemeltetési tapasztalatok és a fogyasztói igények is indokolják, a társaság a két új egység esetében is nyitott a pécsi modell átvételére.
A most aláírt megállapodás szervesen illeszkedik a Dalkia Energia hosszú távú stratégiájához, a debreceni és nyíregyházi erőművek, elsősorban hőtermelő egységként, gazdaságosan és versenyképesen üzemeltethetőek - fogalmazott Péterffy Attila, a Dalkia Energia erőmű üzletágának vezetője. A debreceni és a nyíregyházi egységekkel kiegészülve a cégcsoport közel 110 ezer lakossági fogyasztót, és több tízezer közületi fogyasztót lát maj d el hőenergiával Magyarországon.
Az E.ON Hungária az elmúlt időszakban a piaci változásokkal összhangban a vállalatcsoport új üzleti modellt és stratégiát dolgozott ki. E szerint a cég a jövőben az országos hálózat további fejlesztése, minőségi, biztonságos üzemeltetése mellett innovatív új energetikai megoldások kidolgozására és bevezetésére fókuszál, valamint a kis és nagyvállalati ügyfélkör áram- és gáz szegmens ügyfeleire helyez még nagyobb hangsúlyt. Ezért rendezi át üzleti portfolióját és ezzel összhangban értékesíti hőtermelő üzletágát - mondta Ilyés Péter, az E.ON Hungária Zrt. igazgatósági tagja.