A fővárosi önkormányzat közbeszerzési eljárást hirdetett a III. kerületi, Római parti ideiglenes gát tervezésére. A nyertes feladata lesz többek közt egy környezetvédelmi hatástanulmány készítése, vízjogi létesítési engedélyezési tervek készítése és az engedélyek beszerzése, költségbecslés, favédelmi terv készítése és a fakivágások engedélyeztetése, valamint egyéb járulékos munkák, mint a geodéziai felmérés vagy lakossági fórumok szervezése.
A Fővárosi Közgyűlés tavaly augusztusban határozott a gátépítésről: a part mentén a már feltöltött szakaszokhoz igazítják a köztes szakaszokat, ahol feltöltés nem alakítható ki, ott oszlopok közötti betételemes, alumínium mobilgátat létesítenek. Tarlós István főpolgármester akkor úgy vélte, hogy még ebben az önkormányzati ciklusban elkészülhet a védmű. A tervezett gát déli végpontjával az Aranyhegyi patak bal parti töltéséhez csatlakozik, az északi végpontjával pedig a Pünkösdfürdői töltéshez.
"A mobil védmű lényege, hogy csak a felszín alatti szerkezeti elemeket építik be végleg, a térszín feletti elemeket csak árvíz esetén állítják fel. Így tehát vízmentes időszakban csak egy kerti folyókához hasonló, mintegy 50 centiméter széles sáv látszik, amelynek burkoló elemei takarják azokat a kapcsoló szerelvényeket, amelyekbe az oszlopok kerülnek. Árvízmentes időszakban az oszlopokat a betételemekkel együtt raktárban tároljuk" - fejtette ki lapunknak Hutiray Gyula főpolgármester-helyettes.
Eddig kétmilliárd forint van a finanszírozásra
A védmű a parti sávban épül, ezen belül a pontos nyomvonal meghatározása a tervező feladata - tette hozzá a főpolgármester-helyettes. Jelenleg a projekt finanszírozásában egymilliárd forintos állami támogatásra és 1,1 milliárd forint saját erőre lehet számítani. A 2011-es költségvetési törvényében biztosított állami támogatást decemberben átutalták a fővárosnak. Az önkormányzat szándéka szerint az ingatlantulajdonosokat is bevonnák a költségek viselésébe.További állami támogatásról jelenleg nem folytatnak tárgyalásokat.
A korábbi becslések az építéstől függően 2,7 és 4,8 milliárd forintos költséggel számoltak, a főpolgármester-helyettes szerint ezek más műszaki tartalmat is magukban foglaltak, így például a terület csatornázását és átemelő telep építését. A jelenlegi költségvetés csak a gátépítés közvetlen költségeit tartalmazza.
Az engedélyezési tervek elkészültét követően a jogerős vízjogi létesítési engedélyek birtokában kezdődhet meg a kivitelező kiválasztását célzó közbeszerzési eljárás. Amennyiben érvényes és eredményes lesz az eljárás akkor 2013 második félévében kezdődhet a kiviteli tervek készítése és ezt követően a kivitelezés. Előzetes számításaink szerint a védmű 2014 szeptemberében fog elkészülni - tájékoztatott Hutiray Gyula.
Júliusig lehet pályázni
A tervezői közbeszerzésen indulóknak a megfelelő referenciákon túl rendelkezniük kell 2009-2011-ben vízi létesítmények tervezéséből összesen legalább 40 millió forint nettó árbevétellel. A nyílt közbeszerzési eljárás ajánlattételi határideje július 5-én jár le. Az ajánlatok közül a a legalacsonyabb ár alapján választanak nyertest, akivel öt hónapra szóló szerződést kötnek.