A K&H Bank rendkívüli tételek nélküli eredménye a tavalyi évben 26 százalékkal 73,9 milliárd forintra nőtt. A bank adózás utáni eredménye a 2020. évi 42 milliárd forintról 75 milliárd forintra emelkedett 2021-ben. A 2020-as eredményt 30 milliárd forintnyi, elsősorban a törlesztési moratóriumhoz kapcsolódó módosítási veszteségre és a pandémia miatti várható jövőbeli hitelezési veszteségekre képzett értékvesztés rontotta, míg 2021-ben 3 milliárd forint értékvesztést szabadítottak fel. A K&H Biztosító 6,7 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el 2021-ben.
Guy Libot, a K&H csoport vezérigazgatója kiemelte: „A K&H jó pénzügyi eredményei elsősorban a hitelvolumenek gyors emelkedésének köszönhetőek, ami magasabb piaci részesedést eredményezett az új lakossági hitelek esetében. A K&H-nál 2021 utolsó negyedévében olyan innovatív okosórás fizetési megoldások váltak elérhetővé, mint a Google Pay és a Garmin, így mostanra nálunk érhető el a legtöbbféle okosórás fizetés. A lakossági ügyfélszámunk 2021-ben elérte a 752 ezret, ebből a rendszeres bérátutaló ügyfeleink száma közel 500 ezer. Tavaly több mint 60 ezer új ügyfél választott minket bankjának.”
Több mint 600 milliárd forintnyi új hitel
A teljes hitelállomány 13 százalékkal 2156 milliárd forintra nőtt, az új hitelkihelyezések volumene pedig elérte a 608 milliárd forintot. A K&H mérlegfőösszege tavaly év végére átlépte az 5000 milliárd forintot. A vállalati hitelek állománya éves szinten 10 százalékkal emelkedett. A termékpaletta a kis- és középvállalkozások számára kedvezményes finanszírozást kínáló, rövid- és hosszúlejáratú Széchenyi GO! hitelekkel bővült. Vállalati oldalon az Exim Kárenyhítő hitelprogramján belül 56 milliárd forintnyi hitelszerződést kötöttek 2021 végéig. Az MNB Növekedési Kötvényprogramnál (NKP) 47 milliárd forintnyi tranzakcióra került sor, az NHP Hajrá! programban pedig 225 milliárd forintnyi szerződést kötött a bank.
A lakossági ügyfelek körében jelentős volt az érdeklődés a befektetések iránt, ennek köszönhetően a befektetési alapokban kezelt összvagyon közel 15 százalékkal, 891 milliárd forintra növekedett. Hitelezési oldalon az új folyósítások értéke 27 százalékkal magasabb az előző évinél. A K&H által folyósított babaváró hitelek értéke 11 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest, miközben a bankszektorban 11 százalékkal csökkent az új hitelfolyósítás.
"Év végéig közel 5 milliárd forintnyi támogatott lakásfelújítási hitelt folyósítottunk. Az új Zöld Otthon Program keretében folyósított hitelek összege a 2021. novemberi indulás óta elérte a 2,9 milliárd forintot. Várakozásaink szerint a zöldhitelnek az idén lesz komolyabb szerepe a lakásfinanszírozásban, és a megemelkedett kamatkörnyezet is arra sarkallhatja az ügyfeleket, hogy éljenek a különféle állami vagy jegybanki kedvezményes konstrukciókkal,” – mondta el Gombás Attila, a K&H csoport pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
A biztosító is növekszik
Nik Vincke, a K&H Biztosító vezérigazgatója az alábbiakat ismertette: „A 2021-es évben a nettó nyereség elérte a 6,7 milliárd forintot. A nem-élet üzletág 51,6 milliárd forint díjbevételt könyvelhetett el a casco, a lakás- és a kkv biztosítások dinamikus növekedésének köszönhetően, ami ellensúlyozta a KGFB állomány kismértékű csökkenését.
Az életbiztosítási üzletág erős üzleti teljesítményt nyújtott, és a rendszeres díjas, biztosítási egységhez kötött (unit-linked) termékek esetén 25 százalékos, míg a rendszeres díjas, kockázati életbiztosítási termékek tekintetében 11 százalékos éves szintű emelkedést tudhatott magáénak. Digitális szolgáltatásaink folyamatosan fejlődnek: a K&H bevezette az online biztosításkötést a K&H mobilbankban és a biztosító weboldalán.”