A friss felmérés eredményei alapján a hazai, 2 milliárd forint feletti éves árbevétellel rendelkező nem-állami cégek kemény pénzügyi évre számítanak 2021-ben.
A magyarországi nagyvállalatok az elmúlt évek legnehezebb pénzügyi időszaka előtt állnak. Mindkét mutató szempontjából ugyanis az eddigi legpesszimistább várakozás figyelhető meg: a bevételek esetén 1,8 százalékos csökkenésre, a nyereségnél pedig még ennél is nagyobb, 3,9 százalékos visszaesésre számítanak idén. Mindez mindkét, a hazai és külföldi forgalom együttes csökkenésének tudható be - mondta Patrick Van Overloop, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.
Ötből egy cég számít az árbevétel növekedésére
Az előző években jellemző 30-40 százalékos aránnyal szemben 2020 végén csupán minden ötödik cég (19 százalék) várta, hogy a következő 12 hónapban növekedhet árbevétele.
Az exportnál még borúlátóbbak a várakozások, ugyanis a külföldi piacokon csupán minden nyolcadik cég (13 százalék) számít bevételnövekedésre. Ez különösen az ipari cégek számára meghatározó, ugyanis közülük minden harmadik cég esetében 40 százalék fölötti a külföldi értékesítés aránya.
Eközben 3-4 százalékról 22 százalékra ugrott azok aránya, akik árbevételük csökkenésével kalkulálnak. A teljes nagyvállalati szektort tekintve a legkisebbek, a 2-4 milliárd forint éves forgalmú cégek a legpesszimistábbak, esetükben ugyanis 3,4 százalékos visszaesési várakozás figyelhető meg a szektorra átlagosan jellemző 1,8 százalékos csökkenéshez képest.
Kisebb lesz a profit is
A nyereségvárakozásoknál is negatív csúcsot ért el az index. A korábban jellemző 3-4 százalékos arányhoz képest ugyanis kiugróan magas (29 százalék) azok aránya, akik a következő 12 hónapra nézve csökkenő profitra számítanak, míg növekvő kilátásokkal csupán a cégek 14 százaléka számol. Mindez a teljes szektorra nézve átlagosan 3,9 százalékos nyereségcsökkenést jelent.