A kiskereskedelmet sújtó munkaerőhiányról szóló sorozatunk első részében a Penny Market és a Tesco logisztikai központjainál készítettünk riportot, melyben a dolgozók mondták el, hogyan látják a helyzet. Sokan arról számoltak be, hogy kevesen vannak, nehéz a munka és nagy a jövés-menés a bázisokon.
A második részben az érintett boltláncokat - a hat külföldi hátterű céget (az Aldit, az Auchant, a Lidlt, a Pennyt, a Spart és a Tescót) - kérdeztük. Így kiderült, hogy vállalatonként eltérő munkakörökben érzékelik fokozottan a dolgozóhiányt, de vannak szakmák, ahol általánosnak mondható az üresedés. Az egyes pozíciókban elérhető bérekről csak a két legnagyobb diszkontlánc adott részletesebb összegzést.
Kapcsolódó
A megkeresésünkre csak a Penny Market nem nyilatkozott: ők a későbbiekre ígértek egy átfogóbb választ. Összeállításunkban a szövetkezeti és franchiserendszerben működő magyar láncok azért nem szerepelnek, mert a hálózatukhoz tartozó boltok sok-sok különálló cég tulajdonában vannak, boltjaik nagyon eltérő méretűek és a bérek nem egységesek.
Kik után folyik a hajsza?
Az árbevételi adatok alapján piacvezető Tesco szerint jelenleg is érezteti hatását a munkaerőhiány - folyamatosan vannak nyitott pozíciók, országszerte százas nagyságrendben. A szakképzett munkaerő felvétele jelenti a nagyobb nehézséget: így például több hús-, baromfi- és csemege-sajt eladóra, valamint pékre lenne szükségük, míg a raktározásban a targoncások a legkeresettebbek. Logisztikai központjaikban a nyár folyamán - ahogy ez az Napi.hu riportjából is kiderült - komissiózó munkakörben voltak létszámproblémáik, de a cégnél úgy látják, ez a fennakadás mostanra rendeződni látszik. Bár a gyáli elosztóbázison dolgozók beszámolója alapján e munkakörben óriási a fluktuáció, a Tesco szerint a probléma nem kiterjedt: az elmúlt hónapokban felvett komissiózók 70-75 százaléka a cégnél maradt.
A Sparnál ugyancsak folyamatosan érzékelik a munkaerő hiányát. Szeptember első felében a helyzetet nehezítette, hogy az iskolaszövetkezeteken keresztül foglalkoztatott diákjaik a beiratkozás, illetve a tantárgyak felvétele miatt nem tudtak munkát vállalni. A társaságnál eladó, pénztáros, valamint reszortfelelős (áruházi osztályvezető) posztokra a legnehezebb dolgozót találni. Szintén hiány van sofőrökből, valamint a bicskei húsüzemben hentesekből van kevés. Logisztikai területen a lánc lassítani tudta a komissiózó munkakör fluktuációját, mivel tavaly ismét átdolgozta a teljesítménybérezési rendszert.
A Lidltől megtudtuk, hogy immár nem érzékelnek munkaerőhiányt és a vállalathoz beérkező álláspályázatok száma továbbra is magas. Azt ugyanakkor megjegyezték, hogy a speciális képesítést igénylő, targoncavezetői feladatkör betöltésére a legnehezebb munkatársat találni. A komissiózó feladatkörről annyit mondtak: az elmúlt hónapokban a vállalatnál erőteljesen emelkedett a jelentkezők száma. Ennek eredményeként az új, komissiózó feladatkörbe belépő munkavállalók nagy többsége a Lidl alkalmazásában marad.
Az Auchan válaszában utalt az országos szintű munkaerőhiányra, egyben beszámolt arról, hogy leginkább a fizikai munkakörökben, azaz pénztáros, eladó és árufeltöltő, valamint host és hostess posztokon lenne szükségük emberekre.
Az Aldi pedig azt közölte: folyamatosan szükségük van új dolgozók felvételére, mivel a cég terjeszkedő fázisban van. Tapasztalataik alapján ma megfelelő bolti eladót a legnehezebb találni a piacon - legalábbis nehezebb, mint egy-két évvel ezelőtt. A német diszkontnál dolgozók száma az utóbbi 14 hónapban kétszáz fővel nőtt, miközben jelenleg több mint kétezer dolgozónak ad munkát a vállalat - és zajlik a felvétel különböző posztokra. Az áruházakban elhelyezett hirdetések alapján bolti eladónak már egy napon belül be lehet állni az egyes Aldi-egységekben.
Időnként tovább kell maradni és akad, aki kívülről jön
A Tescónál elmondták: a raktárakban és az üzletekben a túlóra bizonyos időszakokban - mint például a nyári szabadságolás - a legjellemzőbb.
A Sparnál szintén szezonális jellegű túlóra-gyakorlatról nyilatkoztak. Ilyen esetek akkor fordulnak elő, amikor a fluktuáció, illetve a munkaerőhiány okozta kieső időket nem tudják diákmunkaerővel pótolni, illetve vannak olyan munkaköreik, ahol egyáltalán nem tudnak diákokat alkalmazni, így egyes esetekben nőhet a túlórák száma.
A Lidl munkavállalói keretidőben dolgoznak, így előfordulnak hosszabb illetve rövidebb munkanapok is. Az irányadó, hogy a keretidő túllépése ne történjen meg.
A rendkívüli munkavégzés lehetőségét az Auchan is alkalmazza, amely - akárcsak a Lidl - külön felhívta a figyelmet, hogy a túlórákat csak a jogszabályi keretek között osztják ki és az előírásoknak megfelelően fizetik meg.
A Tesco boltjaiban és raktáraiban is él munkaerő-kölcsönzéssel - beszámolójuk szerint szezonálisan változó arányban. Ezzel szemben a Sparnál és az Aldinál nincsenek kölcsönzött dolgozók, miközben a Lidlnél jelenleg mindössze 3 főnyi kölcsönzött munkatárs tevékenykedik a mintegy négyezer fős munkavállalói gárda sorában.
Az Auchannál elmondták, hogy együttműködnek egyes munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégekkel. Felhívták a figyelmet, hogy elsősorban arra törekszenek, hogy saját munkatársakat alkalmazzanak, de kiemelt időszakokban, illetve bizonyos esetekben, amikor az áruházi munkaszervezés ezt megkívánja, foglalkoztatnak külsős munkaerőt is.
Hol mennyi a fizetés?
Az áruházaktól kapott válaszok alapján a leginkább kényes téma számukra a bérezés. Ugyanis a konkrét fizetésre vonatkozó kérdésre az Aldi és a Lidl kivételével a boltláncok többsége nem adott értékelhető választ, csak a már eddig is ismert béremelések mértékét mondták el újra.
A Tesco válaszában nem kívánta részletezni az egyes, nem vezetői munkakörökben elérhető kereseteket. Megismételték a korábbi hírt, mely szerint idén 3.5 milliárd forintot fordított bérfejlesztésre, amely átlagosan 11 százalékos béremelést jelentett 14 ezer, nem vezető beosztású munkatársunk számára.
A Spar a bérekre vonatkozó kérdésre nem adott konkrét választ. Annyit közöltek csupán, hogy a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetével egyeztetve januártól emelték a fizetéseket. Évközi béremelésekre a hálózatnál nem került sor.
Az Auchan ugyancsak titokként kezeli a munkabéreket. Csupán a korábban már nyilvánosságra került adatokat ismertette a cég: összesen mintegy 1,2 milliárd forintot fektettek be a meglévő és a leendő munkatársak bérfejlesztésébe. Idén átlagosan 10 százalékkal növelték áruházi dolgozóink bérét, ám az emelés már tavaly októbertől életbe lépett. A bérfejlesztéssel párhuzamosan minden auchanos dolgozó több juttatást is kapott, például kiterjesztett baleset- és életbiztosítást.
A Lidlnél szeptembertől a raktári dolgozók átlagos havi bruttó bére 285 744 forint, amely 2015-höz képest 20,87 százalékos emelkedést jelent. A bolti dolgozók esetében az átlagos havi bruttó bér 281 556 forint, amely 23,8 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A hálózatnál mindkét munkakör munkavállalói számára ingyenes egészségügyi magánklinikai csomagot - folyamatos ingyenes orvosi ellátást és vizsgálatot-, valamint 100 százalékos munkába járási költségtérítést, Erzsébet és Lidl kártyára történő összesen átlagosan további bruttó 33 083 juttatást biztosít.
A keresetekről a leginkább részletesen az Aldi nyilatkozott, a boltlánc az elérhető legmagasabb béreket ismertette. Elmondták: sok bolti alkalmazott (árufeltöltő, kasszás, boltvezető-helyettes) heti 20-30 órákban dolgozik, azaz nem jut minden napra 8 órás munkaidő. A boltvezetőknél viszont heti 40 óra, azaz napi 8 óra a napi munkaidő, ők is kapják a legtöbbet.
Munkakör | Bruttó bér (forint) |
Raktári komissiózó (heti 20 óra) | 148 150 |
Raktári komissiózó (heti 30 óra) | 222 225 |
Bolti árufeltöltő (heti 20 óra) | 108 250 |
Bolti árufeltöltő (heti 30 óra) | 162 375 |
Kasszás (heti 30 óra) | 222 225 |
Boltvezető-helyettes (heti 25 óra) | 271 250 |
Boltvezető-helyettes (heti 30 óra) | 325 500 |
Boltvezető-helyettes (heti 40 óra) | 434 000 |
Boltvezető | 543 300 |
Forrás: cégközlés |
Az Aldi egy boltvezetőnek havonta 543 ezer forintos bruttó bért adhat. Az a boltvezető-helyettes, aki hetente szintén 40 órát dolgozik, 434 ezer forintos bruttót kaphat. A boltvezető-helyettesek legmagasabb fizetése heti 30 órás munkáért több mint 325 ezer forint, a 25 órában dolgozóké pedig 271 ezer forint.
A kasszás munkakörben heti 30 óra munkaért 222 ezer forint jár. Az árufeltöltőknél pedig heti húsz órában 108 ezer forint, hat órában pedig 162 ezer forint a bruttó fizetés. Az Aldi válaszából kiderült az is, hogy az elérhető legmagasabb bérek valamennyi áruházra vonatkoznak, tehát egy vidéki egységben ugyanannyi, mint egy vidékiben. A cégnél a bruttó bérek mellett van egy juttatási csomag, amely tartalmazza a vasárnapi pótlékot, az Erzsébet-utalványt, a boltvezetők és helyetteseik pedig egyéb prémiumot is kaphatnak.