Évtizedek óta nem tapasztalt izgalmakkal indul az idei feldolgozó szezon- írta a Sebesta Péter, a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnöke a FruitVeB honlapján.

A főbb problémák:

  • az egész világpiacra kiterjedő, többnyire már két számjegyű infláció,
  • bizonytalanság az alapanyagok piacán, töredezett ellátási láncok,
  • energiaár-robbanás,
  • csomagolóanyag-ellátási gondok.

A konzerv- és hűtőipar alapvető gondja abból adódik, hogy a takarmánykukorica ára már évek óta az inflációt meghaladó mértékben növekszik, és így a két meghatározó termékük, a csemegekukorica és a zöldborsó területe folyamatosan csökken. A visszaesés a zöldborsónál a szembetűnőbb, az utóbbi 5 évben 20 százalékkal szűkült a területe, de a csemegekukorica termesztése sem olyan vonzó már, mint korábban. A csökkenést az sem tudta megállítani, hogy az előző 3 évben gyakorlatilag megduplázódott mindkét nyersanyag felvásárlási ára.

Az utóbbi években kialakult gazdasági környezet szélsőséges tendenciáit tovább erősítette az immár három hónapja tartó orosz-ukrán háború. A háború közvetlen hatásai, az EU által több hullámban meghozott és elfogadott embargós lépések csak tovább erősítették a rossz irányba mutató gazdasági tendenciákat és piaci mozgásokat.

Jelenleg egy ipari feldolgozó 3-5-szörösét fizeti a gáz egy-másfél évvel ezelőtti árának, és hasonlóan többszörösét a villamos energiáért

Bár a kormányzati törekvések ez irányba mutatnak, egyáltalán nem biztos, hogy végig stabil és kiszámítható lesz a gazdaság gázellátása, és ez elsősorban a konzerv-feldolgozókat érzékenyen érinti. Az energiaszolgáltatók csak spot ügyletekre hajlandók, senki nem hajlandó hosszú távú megállapodásokra, ami nagyon bizonytalan gyártási környezetet eredményez

Rendkívüli a bizonytalanság a beszállítói piacon is: a feldolgozáshoz szükséges segédanyagok egyikét sem lehet stabil, hosszú távú szerződésekkel lefedni, a csomagolóanyagok árát és mennyiségét csakis rövid távra, maximum egy-két hónapra hajlandók a beszállítók biztosítani, ezzel is bizonytalanná téve a feldolgozást.

A jelentős alapanyagár-növekedés és az egyéb költségek robbanásszerű emelkedése plusz finanszírozási igényt jelent a feldolgozóinknak, ami növelni fogja a pénzügyi terheket és ezt még tetézik a látványosan megugró hitelkamatok.

Emiatt nagy szükségét érezzük a segítségnek, a kamattámogatott hitelkonstrukcióknak

 

- fogalmazott Sebesta Péter.

Továbbra sem látjuk biztosan, hogy ezeket a rendkívüli mértékű ármozgásokat, a jelentős költségnövekedést milyen mértékben tudjuk érvényesíteni értékesítési piacainkon - tette hozzá a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnöke.