A 2021 évindító havi adatközlése példátlanul az első olyan januári statisztika a vényköteles támogatott gyógyszerforgalomban, amelyre már hatással volt a koronavírus járvány. A korábbi évek alapján megszokott erős januári adat elmaradt és helyette idén gyenge teljesítményt mértek a vényköteles gyógyszerek piacán.
A hazai patikák összesített forgalma - a vényköteles támogatott gyógyszereket illetően - átlagosan 46-47 milliárd forint körül alakult a tavalyi évben, amelyhez képest az idén januári teljesítmény 44,4 milliárdos forgalma jelentős csökkenés. A támogatott gyógyszerek forgalmának elmúlt hónapokban látott egyenletes trendje megszakadni látszik. 2021 januárjában tavaly decemberhez képest -6,8, az előző év azonos időszakához képest pedig -8,5 százalékkal csökken a forgalom.
Az idei gyenge januári eladásokban a naptárhatás is közrejátszhatott. Idén 5 hétvége is esett januárra, amikor zárva vannak a gyógyszertárak. A KSH adatai szerint a gyógyszerek és gyógyászati termék eladásainak volumene -15,4 százalékkal csökkentek. A naptárhatás figyelembevételével -12,3 százalékos a visszaesés - írja elemzésében a Hiflylabs.
Nem mentek orvoshoz, vagy nem váltották ki a gyógyszereket
A forgalom lassulásánál még jelentősebb az eladott termékek számának csökkenése. Januárban az emberek többsége nem ment orvoshoz gyógyszert íratni, másik részük pedig nem ment el a gyógyszertárba kiváltani a felírt készítményt. Az eladások visszaesésében az online rendelhető, vénynélküli készítményekre való átállás, illetve a munkaerőpiaci kedvezőtlen kilátások egyaránt szerepet játszottak. Januárban mindösszesen 14 millió doboz gyógyszer fogyott, amely az elmúlt 8 hónap eladásaihoz képest a legalacsonyabb volumen. Az előző év januárjához képest a visszaesés mértéke 13,6 százalékot mutat. A dobozeladások minden kategóriában mérséklődtek.
Azok a csoportok, ahol enyhe csökkenést vagy növekedést mértek, az a termékek drágulásának a következménye, mivel az eladott dobozok száma csökkent az adatok alapján.
Hatalmasat zuhant az antibiotikumok eladása
A gyógyszercsoportok közül is kiemelkedő a szisztémás fertőzésellenes szerek eladásainak -34,6 százalékos visszaesése. Ebbe a csoportba tartoznak főként az antibiotikum-készítmények, amelyek elpusztítják a baktériumokat, valamint gátolják a szaporodásukat. A csoport gyenge teljesítménye nem meglepő, ugyanis a koronavírus járvány pozitív hatásaként idén januárban elmaradt az influenzaszezon.
Ezek a készítmények a legtöbb gyógyszertárnak a nyakán maradtak a hideg idő ellenére. A hazai patikák a fertőzésellenes szerekből 395 ezer darab dobozzal adtak el idén januárban szemben a tavalyi 753 ezres eladással. Az ÁNTSZ influenzafigyelése szerint idén januárban olyan kevesen voltak influenzásak, hogy még a járványküszöböt sem sikerült elérni, a távolságtartás, az otthoni munkavégzés és a digitális oktatás pozitív hozadékaként nem alakult ki a megszokott januári influenzajárvány.
Regionális szinten minden megyében visszaesett a forgalom, azonban a megyei rangsor átrendeződött decemberhez képest. A vényköteles termékek eladása legkisebb mértékben, -3,5 százalékkal Budapest csökkent, ami az elemzés szerint utalhat arra is, hogy egyre kevésbé voltak óvatosak az emberek, többen visszaállhattak a járvány előtti életvitelükre, elősegítve ezzel újabb felfutását. A hónapokig jelentős forgalmú Pest megye szenvedte el az egyik legnagyobb, csaknem -8,4 százalékos csökkenést az előző hónaphoz képest.
Ha a forgalom visszaesését az előző évi, még koronavírus nélküli januári teljesítménnyel vetjük össze, akkor a regionális folyamatok fordított képet festenek. 2020 januárjához képest a megyék közül a legnagyobb mértékben, -12,4 százalékkal a fővárosi forgalom esett vissza. A legkisebb mértékben a Pest megyei forgalom lassult, mivel a bázis érték a koronavírus kirobbanása előtti, 2020. januári időszakban sem számított kimagaslóan magasnak.